26 krajów cenzuruje Internet
Cenzura Internetu jest coraz powszechniej stosowaną praktyką na świecie.
W 25 z 40 państw, monitorowanych przez 'OpenNet Initiative' - grupę ekspertów z uniwersytetów Oxford, Cambridge, Harvard i Toronto - blokowane lub filtrowane są polityczne i społeczne treści online.
Z badania wynika, że najczęściej dostęp do informacji o polityce, seksie, kulturze i religii, blokowany jest mieszkańcom Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
W Korei Północnej najczęściej cenzurowanym tematem jest Korea Północna. W Iranie, Chinach i Arabii Saudyjskiej z kolei blokowany jest szeroki zakres tematów i duża ilość treści z nimi związanych.
Eksperci wyodrębnili listę sześciu państw, które według nich dominują w filtrowaniu politycznych informacji w sieci. Znalazły się na niej Birma, Chiny, Iran, Syria, Tunezja i Wietnam. Z kolei siedem krajów (wszystkie muzułmańskie) - Iran, Oman, Arabia Saudyjska, Sudan, Tunezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Jemen - uznanych zostało za dominujące w filtrowaniu społecznych treści.
Ku zaskoczeniu ekspertów, w krajach gdzie spodziewano się, że sieć jest cenzurowana, takich jak Afganistan, Egipt, Irak, Izrael, Malezja, Nepal, Rosja, Wenezuela, Zimbabwe czy tereny Palestyny, okazało się że informacje nie są filtrowane.
Dowody na cenzurowanie Internetu eksperci znaleźli w następujących krajach: Azerbejdżan, Bahrajn, Birma, Chiny, Etiopia, Indie, Iran, Jordania, Libia, Maroko, Oman, Pakistan, Arabia Saudyjska, Singapur, Korea Południowa, Sudan, Syria, Tadżykistan, Tajlandia, Tunezja, Turkmenistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Uzbekistan, Wietnam i Jemen.