Trwa ładowanie...
d3tiaoz

25 kolejnych policjantów skazanych w sprawie "masakry 111"

Sąd w Brazylii orzekł jednakowe kary 624 lat pozbawienia wolności dla 25 policjantów w procesie dotyczącym wydarzeń z 1992 r., gdy w więzieniu w Sao Paulo zamordowanych zostało 111 osadzonych. Zgodnie z prawem policjanci odsiedzą najwyżej 30 lat.

d3tiaoz
d3tiaoz

Ich obrońca zapowiedział apelację. Skazani pozostaną na wolności do czasu jej rozpatrzenia. Mimo wyroku 624 lat dla każdego z policjantów w świetle prawa brazylijskiego nie mogą spędzić w więzieniu więcej niż 30 lat.

Była to druga część procesu w sprawie "masakry 111". W kwietniu 23 policjantów, winnych śmierci 12 osadzonych w Carandiru otrzymało jednakowe kary po 156 lat więzienia. Cały proces ze względu na liczbę oskarżonych podzielony został na cztery części. Liczba policjantów i funkcjonariuszy więziennych oskarżonych w tej sprawie wynosi 79 osób.

W 1992 roku bójka między grupami więźniów w Carandiru przerodziła się w zamieszki. Zostały one stłumione przez około 300 policjantów, którzy używając broni maszynowej w ciągu pół godziny zastrzelili 111 więźniów. Sekcja zwłok pokazała potem, że każda z ofiar dostała nie mniej niż pięć kul. Żaden policjant nie zginął.

W pierwszym etapie procesu trzech policjantów sąd uznał za niewinnych.

Wyroki zapadają przeszło 22 lata po bestialskiej masakrze, która wstrząsnęła światem i stała się tematem filmów i książek ukazujących nieludzki, łamiący wszelkie prawa człowieka system penitencjarny w więzieniu Carandiru. W 2002 roku zostało ono zamknięte i w tym samym roku zburzone.

d3tiaoz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tiaoz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj