230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Dzisiaj przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) spisanej konstytucji. W tym roku kolejny raz będziemy obchodzić święto uchwalenie Konstytucji 3 Maja w reżimie sanitarnym.
Dzisiaj przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to druga na świecie – po amerykańskiej, a pierwsza w Europie spisana konstytucja. Jest to ważny dzień dla wszystkich Polaków.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Historia
Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku. Regulowała ona prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną oraz wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.
3 Maja jako święto narodowe zostało uchwalone w kwietniu 1919 roku. Po wojnie władze komunistyczne zabroniły jego obchodów. Święto Narodowe 3 Maja zostało ponownie przywrócono dopiero w 1990 roku. Obecnie 3 maja, to dla Polaków dzień wolny od pracy.
Obchody 3 Maja w czasach COVID-19
Uroczystości związane z 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja będą mocno ograniczone z powodu pandemii koronawirusa, która panuje w kraju i na świecie. Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja instytucje kultury prowadzone lub współprowadzone przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu realizują niemal 100 wydarzeń w całym kraju, a także na Litwie i Ukrainie.
W poniedziałek 3 Maja, w godz. 12.00 – 13.00, odbywać się będą uroczystości państwowe przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Z tego powodu zamknięty dla ruchu zostanie pl. marsz. J. Piłsudskiego, pomiędzy ulicą Królewską a Wierzbową i marsz F. Focha.
- w godz. 11.25 – 11.35 planowany jest przemarsz pododdziałów na trasie: pl. Teatralny – Senatorska – Miodowa – pl. Zamkowy.
- w godz. 12.40 – 13.15 w przeciwnym kierunku, tą samą trasą przemaszeruje wojsko