Trwa ładowanie...
d464ahp

22 rocznica pontyfikatu Jana Pawła II

d464ahp
d464ahp
Tuż po wyborze na papieża
Źródło: Tuż po wyborze na papieża

W poniedziałek mijają 22 lata od wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Ta rocznica, choć przypada w roku Wielkiego Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa nie będzie obchodzona w żaden szczególny sposób.

W Watykanie, jak co roku, jest to dzień świąteczny. Na maszty wciągane są flagi państwowe, a papież i wszyscy pracownicy Watykanu odpoczywają. Wyjątkowo jednak, papież przyjmie Polaków, którzy uczestniczyli w niedzielę w Jubileuszu Rodzin. Spotkanie odbędzie się o 11.00 w auli Pawła VI w Watykanie.

Od 16 października 1978 roku, gdy wychylając się z okna bazyliki św. Piotra Karol Wojtyła wypowiedział swe pierwsze słowa po wyborze: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus", minęło 8036 dni.

d464ahp

Jan Paweł II zajmuje szóste miejsce wśród papieży najdłużej sprawujących swój urząd.

Pierwsze pozdrowienia z balkonu
Źródło: Pierwsze pozdrowienia z balkonu

Dzierży natomiast niepodzielny prymat w kategorii papież-pielgrzym. W ciągu 22 lat pontyfikatu odbył w sumie 230 podróży - 92 zagraniczne i 138 po Włoszech. Odwiedził 122 kraje i 850 miast. Obliczono, że przebył w sumie milion 179 tys. km, czyli niemal 30 razy okrążył Ziemię.

Papież jest też rekordzistą pod względem ogłoszonych encyklik. Napisał ich dotąd 13; najnowsza - Fides et Ratio ukazała się w ubiegłym roku.

W ciągu 22 lat pontyfikatu Ojciec Święty wyróżnił się także rekordową liczbą kanonizacji i beatyfikacji. Liczba świętych wyniesionych przez niego na ołtarze wynosi 446. Liczba błogosławionych - 994.(aka)

d464ahp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d464ahp
Więcej tematów