Trwa ładowanie...
d4cu1lv
17-12-2007 05:10

21 grudnia Polska przystąpi do strefy Schengen

Polska przystępuje do strefy Schengen. Wraz z naszym krajem uczyni to w piątek 21 grudnia osiem innych państw Unii Europejskiej: trzy kraje bałtyckie - Litwa, Łotwa, Estonia, trzy kraje Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czechy, Słowacja i Węgry oraz Słowenia i Malta. Wejście do strefy Schengen oznacza zniesienie kontroli na wewnętrznych granicach Unii.

d4cu1lv
d4cu1lv

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Grzegorz Schetyna, podkreśla, że to moment wyjątkowy i symboliczny - szczególnie ważny dla narodów, które doświadczyły rządów partii komunistycznych. Zwraca uwagę na fakt, że główne uroczystości związane z poszerzeniem strefy Schengen odbędą się na naszej granicy z Czechami i Niemcami, niedaleko Bogatyni.

Adam Rapacki nadzorujący w MSWiA policję i straż graniczną podkreśla, że granice nie zostają zniesione, mimo braku kontroli na przejściach. Nie przestanie też istnieć straż graniczna.

Polska w dalszym ciągu będzie sprawować zwierzchnictwo nad swym terytorium. Odpowiednie służby będą nadal kontrolować szlaki przemytu materiałów niebezpiecznych i narkotyków, walczyć z ponadnarodowym handlem ludźmi, z terroryzmem i międzynarodową przestępczością.

Profesor Lena Kolarska-Bobińska z Instytutu Spraw Publicznych zauważa, że otwarciu granic na zachodzie Polski będzie towarzyszyć uszczelnienie granicy wschodniej. Przewiduje - przynajmniej początkowe - problemy we współpracy przygranicznej w tym regionie, zakłócenia w handlu. Obawia się też powstania pewnych braków na ogólnopolskim rynku pracy. Nie przewiduje natomiast nowej fali wyjazdów na Zachód.

d4cu1lv

Greet Vermeylen z Dublina, z Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, nie podziela niepokoju o polski rynek pracy po wejściu do strefy Schengen. Jej zdaniem kształcenie się i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, także na uczelniach i kursach w krajach Unii będzie dla Polaków jeszcze łatwiejsze niż dotychczas. Uważa, że ludzie wykorzystają możliwość swobodnego przekraczania granic - będą mogli się uczyć, podróżować, zdobywać doświadczenie i oczywiście wypełniać luki na rynku pracy, jeśli takie się pojawią w jakimś kraju.

Strefa Schengen to skutek porozumienia zawartego w 1985 roku przez pięć krajów: Belgię, Holandię, Luksemburg, Niemcy oraz Francję. W kolejnych latach do układu zawartego w małym holenderskim miasteczku przystępowały kolejne państwa Wspólnoty, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii. Do strefy przystąpiły również dwa kraje pozaunijne, ale pozostające we Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej: Islandia i Norwegia. Ułatwienia stosowane są też na granicy Szwajcarskiej.

d4cu1lv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cu1lv
Więcej tematów