ycipk-1ld5vm
ycipk-1ld5vm

2001 r. - rekord polskiej kinematografii

27 polskich filmów fabularnych trafiło na ekrany kin w naszym kraju w roku 2001 - tyle właśnie produkcji będzie się ubiegać o Polskie Nagrody Filmowe, Orły, w przyszłym roku. Lista filmów zostanie oficjalnie zamknięta w poniedziałek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-1ld5vm

W konkursie oceniane są polskie filmy fabularne, które w dniach 1 stycznia - 31 grudnia danego roku były, przynajmniej przez tydzień, po raz pierwszy wyświetlane w polskich kinach.

Liczba filmów jest rekordowa. W ostatnich edycjach Orłów do konkursu stanęły 23 filmy (w 2001 roku) i 16 (w 2000). Nie oznacza to jednak, że sytuacja polskiej kinematografii jest zadowalająca.

Niezależnie od tego, jak się ocenia poszczególne filmy, gdybyśmy co roku mieli podobną różnorodność, to można by powiedzieć, że polskie kino jest w dobrej formie. Mamy tu "Angelusa" i "Quo Vadis", "Poranek kojota" i "Pół serio", "Requiem" i "Sezon na leszcza", "Przedwiośnie", "W pustyni i w puszczy", "Gulczas, a jak myślisz?" i "Weisera". Są tu różne filmy dla różnych ludzi i to jest dobre. Nie wszystkie filmy muszą być wybitne, ważne, żeby każdy mógł coś dla siebie znaleźć - powiedział Dariusz Jabłoński - producent, prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA).

ycipk-1ld5vm

Jabłoński uważa, że rok 2001 można uznać za dobry. Wygląda jednak na to, że to ostatni taki rok - dodaje. (jask)

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1ld5vm

ycipk-1ld5vm
ycipk-1ld5vm