Trwa ładowanie...
d2c6f9j
03-12-2008 15:35

200 młodych obcokrajowców na spotkaniu "Ekspres Solidarności"

Blisko dwustu młodych ludzi z 44 krajów
świata wzięło udział w spotkaniach w ramach odbywającego się w Warszawie projektu "Ekspres Solidarności", organizowanego
przy okazji 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej
Nagrody Nobla.

d2c6f9j
d2c6f9j

W stolicy młodzi ludzie, podczas drugiego dnia swojej podróży po Polsce, wysłuchali wykładu amerykańskiego filozofa, autora biografii Jana Pawła II George'a Weigela pt. "Zmagania z totalitaryzmem" oraz spotkali się z prof. Władysławem Bartoszewskim. Po południu będą zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego.

W ocenie, prof. Bartoszewskiego, solidarność w rozumieniu ludzkim oznacza "bycie ze sobą, a nie obok siebie". - Hasło solidarność, pod którym podróżujecie, rozumiane w ten sposób określa współdziałanie jako godny wysiłku model życia, który przetrwa nas wszystkich - podkreślił.

Profesor zaapelował, aby młodzi ludzie kierowali się przyzwoitością i uczciwością, niezależnie od poglądów politycznych i przekonań religijnych. - Myślę, że warto być przyzwoitym i nie zmienię tego poglądu, bo na ludzi, do których mamy zaufanie, zawsze jest zapotrzebowanie i w opinii każdego pokolenia ludzie tacy stoją wysoko - podkreślił b. minister spraw zagranicznych.

Autor biografii Jana Pawła II George Weigel przybliżył uczestnikom "Ekspresu Solidarności" historię powstania w Getcie Warszawskim i Powstania Warszawskiego.

d2c6f9j

W jego ocenie, zarówno powstanie w Getcie, jak i Powstanie Warszawskie były "odważnym domaganiem się uznania tożsamości i tego, co nazywamy 'kulturową niepodległością'". - W tym sensie pomogły zbudować drogę państwowości żydowskiej i do przyszłości, która zaczęła się w 1989 r. - podkreślił Weigel.

Pisarz odniósł się także do ocen niektórych historyków, którzy uznali Powstanie Warszawskie za nieodpowiedzialne i wielkie szaleństwo. - Jest to konwencjonalne i materialne spojrzenie na historię - zaznaczył.

Weigel zgodził się z tezą, że powstanie nie przyniosło żadnych natychmiastowych osiągnięć, a jednocześnie spowodowało "straszliwe koszty w ludzkim życiu" i zniszczenie miasta.

Uczestnicy "Ekspresu Solidarności" wyruszyli z Krakowa (odwiedzili m.in. Auschwitz-Birkenau). Z Warszawy ich pociąg pojedzie do Gdańska, gdzie 5 grudnia odbędzie się Forum Młodych - spotkanie młodzieży z laureatami Pokojowej Nagrody Nobla. Udział w spotkaniu potwierdzili m.in. Dalajlama XIV, Michaił Gorbaczow, Adolfo Perez Esquivel, Frederik Willem de Klerk, Szirin Ebadi oraz JosÚ Ramos-Horta.

d2c6f9j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c6f9j
Więcej tematów