200‑lecie Muzeum w Wilanowie
Wystawa poświęcona kolekcjonerstwu założyciela muzeum w Wilanowie Stanisława Kostki Potockiego jest jednym z elementów obchodów 200-lecia działalności tej placówki. Ekspozycja zostanie otwarta we wtorek, same obchody potrwają do wiosny 2007 roku - poinformowali w Warszawie organizatorzy jubileuszu.
14.11.2005 | aktual.: 14.11.2005 15:52
Ekspozycja prezentuje zgromadzoną przez Kostkę Potockiego podczas licznych podróży historyczną kolekcję dzieł sztuki, która stała się podstawą zbiorów muzeum.
Temat wystawy skupia się wokół dwóch wątków: procesu kształtowania się kolekcji oraz wątku podróży zagranicznych Potockiego, w czasie których zwiedził m.in. Włochy, Francję, Szwajcarię, Niemcy i Anglię, dokonując zakupów dzieł sztuki do swoich zbiorów - podkreśliła kuratorka wystawy Anna Kwiatkowska.
Podstawą do odtworzenia przebiegu podróży Potockiego i dokonywanych przez niego transakcji były materiały archiwalne - zapiski z podróży ze szczegółowymi opisami odwiedzanych miast, zabytków architektury, zbiorów sztuki, galerii, bibliotek oraz rachunki i dokumenty dotyczące zakupów i konserwacji dzieł sztuki.
Zaprezentowanych zostanie ponad 200 obiektów z bogatej kolekcji Potockiego. Poza obrazami można będzie zobaczyć kolekcję ceramiki antycznej, zbiór rzeźb, wyroby rzemiosła artystycznego oraz starodruki i dokumenty. Ekspozycję będzie można oglądać do 9 kwietnia.
W ramach obchodów 200-lecia muzeum planowana jest także m.in. rewitalizacja zabytków. Zwieńczeniem zmian ma być udostępnienie publiczności późną wiosną 2007 r. Pokoi Chińskich i Myśliwskich z nową, stałą ekspozycją dzieł rzemiosła artystycznego.
Pojawią się także inne nowe wystawy stałe, m.in. "Gabinet Towarzystwa Przyjaciół Nauk" - ekspozycja, która ma za zadanie uhonorować osiągnięcia Towarzystwa. Publiczności udostępnione zostaną pokoje w skrzydle północnym pałacu m.in. apartamenty gościnne w stylu neorokokowym i Księstwa Warszawskiego. Planowane są także jubileuszowe wystawy czasowe, jubileuszowe wydawnictwa i wykłady.
Muzeum mieści się na terenie zespołu pałacowo ogrodowego. Parter pałacu - najważniejsza, reprezentacyjna partia - zawiera historyczne wnętrza mieszkalne z XVII, XVIII i XIX w., bogato dekorowane m.in. malowidłami ściennymi, barwnymi tkaninami i wykładzinami ceramicznymi. Znajdują się w nich także obrazy i rzeźby, najcenniejsze z nich to kolekcja malarstwa polskiego i europejskiego XVI-XIX w., augsburskich wyrobów złotniczych, sreber i brązów francuskich XIX w., mebli saskich, angielskich i francuskich oraz militariów.
W pokojach I piętra południowego skrzydła pałacu, posiadających zachowaną pseudochińską dekorację ścian i sufitów, zostały urządzone tzw. pokoiki chińskie, z ekspozycją sztuki dalekowschodniej oraz imitujących ją wyrobów europejskich.