Polska200 lat Muzeum Czartoryskich w Krakowie

200 lat Muzeum Czartoryskich w Krakowie

Dama z Gronostajem (Leonardo da Vinci)
Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - najstarsze muzeum publiczne w Polsce - obchodzi jubileusz 200-lecia. Z tej okazji otwarto w poniedziałek wystawę Czasy! Ludzie! Ich dzieła! Teatr obrazów księżnej Izabeli Czartoryskiej.

Ciekawostką wystawy jest kopia "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci na szarym tle. Oryginał z czarnym tłem możemy oglądać na tej samej ekspozycji.

Wystawa to prezentacja ocalałych z puławskich zbiorów księżnej Czartoryskiej obrazów i miniatur. Ekspozycję skomponowano wokół trzech arcydzieł: "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci, "Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta oraz "Portretu młodzieńca" Rafaela.

Ponieważ obraz Rafaela został skradziony podczas wojny i do dziś nieznane są jego losy, w Muzeum Książąt Czartoryskich, zwiedzający mogą zobaczyć najstarszą kopię tego dzieła z przełomu XVI i XVII w., wypożyczoną z muzeum w Bergamo we Włoszech. Na jednej ze ścian powieszono też pustą ramę i oryginał dokumentu, w którym niemieccy okupanci potwierdzają zabranie płótna w celach jego "zabezpieczenia".

Oprócz obrazu Rembrandta "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" można podziwiać jego rysunki z holenderskimi pejzażami.

W jednej z sal po raz pierwszy wystawiono razem ok. 100 obrazów: portretów i miniatur zbieranych przez księżnę Izabelę. Ostatni raz były one pokazywane jako kolekcja w 1830 r. w Świątyni Sybilli w Puławach. Są wśród nich podobizny królów, książąt, wielkich wojowników, artystów i poetów. Opatrzono je podwójnymi podpisami: z czasów księżnej Czartoryskiej oraz współczesnymi, autorstwa historyków sztuki.

W jubileuszowych uroczystościach zorganizowanych w Krakowie uczestniczył m.in. potomek księżnej Izabeli Czartoryskiej - książę Adam Karol Czartoryski. (jd)

czartoryscywystawamuzeum
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)