2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co to za święto?
W Polsce 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dlaczego akurat tego dnia obchodzony jest to święto? Poniżej przedstawiamy wszystko, co warto wiedzieć o Dniu Flagi.
02.05.2021 08:09
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 2 maja. Został on ustanowiony przez Sejm na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Jest to święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Dzień Flagi 2021 obchodzić będziemy w niedzielę.
Dzień Flagi 2021. Jak obchodzimy i czy jest to dzień wolny od pracy?
Dzień Flagi 2021. Tego dnia wielu Polaków decyduje się na wywieszanie na swoich domach biało-czerwonej flagi. W wielu miejscach Polski tego dnia organizowane są wydarzenia, podczas których eksponowane są nasze barwy narodowe.
Dzień Flagi nie jest świętem ruchomym i zawsze wypada 2 maja. Nie jest to też dzień ustawowo wolny od pracy. Jeśli więc ten dzień przypadnie w tygodniu i chcąc zrobić sobie dłuższy weekend majowy należy skorzystać z odebrania dnia z urlopu wypoczynkowego.
2 maja Dzień Polonii i Polaków za granicą. Flaga Polski i jej barwy
2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Został on ustanowiony na mocy ustawy z 20 marca 2002 roku. Jest to dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości. To też podziękowanie za ich wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.
Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych stanowi, że:
- barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego,
- Flagą Polski w obecnym kształcie, jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie.
Barwy flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:
- koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie,
- kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.