Trwa ładowanie...

170 kandydatów na prezydenta Iranu

Dziś kończy się kończy się procedura zgłaszania kandydatów na urząd prezydenta Islamskiej Republiki Iranu. Do tej pory złożono 170 wniosków. Teraz rozpatrzy je konserwatywna Rada Strażników Konstytucji. Głosowanie w odbędą się 12 czerwca.

170 kandydatów na prezydenta IranuŹródło: AFP, fot: Behrouz Mehri
d2l2a7e
d2l2a7e

W piątek zarejestrował się obecny prezydent, Mahmud Ahmadineżad. Jego główny rywal, umiarkowany polityk Mir Hosejn Musawi, były premier z okresu wojny z Irakiem (1980-1988), ma się zarejestrować w sobotę. Tego dnia mija termin rejestracji kandydatów.

Uważany za reformatora były przewodniczący parlamentu irańskiego Mehdi Karubi zarejestrował się jako kandydat na prezydenta. Wybory w Iranie odbędą się 12 czerwca.

Po zakończeniu rejestracji kandydatów, których zgłosiło się ponad 170, opiniować będzie Rada Strażników Konstytucji. Zapewne większość z nich będzie zdyskwalifikowana.

d2l2a7e

Kontrolowana przez konserwatywnych duchownych Rada ogłosi ostateczną listę kandydatów. W roku 2005 lista liczyła 10 ludzi. Kampania przedwyborcza rozpocznie się 22 maja.

Ahmadineżad, który zapewnia, że Iran nigdy nie ustąpi w kwestii sporu z Zachodem o swój program nuklearny, wygrał wybory w roku 2005 obiecując m.in. sprawiedliwszy podział naftowych bogactw. Iran jest piątym na świecie eksporterem ropy naftowej.

Irańscy reformatorzy, a nawet niektórzy konserwatyści krytykują Ahmadineżada za jego politykę gospodarczą i zarzucają mu, że izoluje Iran swymi zaciekłymi antyzachodnimi wystąpieniami.

Analitycy uważają, że wynik wyborów może zależeć od tego, kogo poprze duchowy i polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei. W przeszłości popierał rząd Ahmadineżada, ale zastrzegł, że pozostanie neutralny w kwestii wyborów.

d2l2a7e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l2a7e
Więcej tematów