17% warszawiaków wyjechało na czas szczytu
Tylko 17% mieszkańców Warszawy
postanowiło wyjechać z miasta na czas Europejskiego Szczytu
Gospodarczego. Większość warszawiaków nie podjęła żadnych
nadzwyczajnych działań - wynika z sondażu Instytutu Gallupa.
W Warszawie rozpoczął się Europejski Szczyt Gospodarczy, który potrwa do piątku. Bierze w nim udział ok. 1500 osób, przedstawicieli władz, ekonomistów i biznesmenów z wielu krajów.
Z sondażu przeprowadzonego tuż przed szczytem wynika, że prawie wszyscy warszawiacy (98%) słyszeli o tym wydarzeniu. Podobna liczba osób (97,8%) słyszała również o planowanej na 29 kwietnia demonstracji alterglobalistów. Połowa warszawiaków nie zaplanowała jednak żadnych zmian w swoim normalnym rozkładzie dnia w okresie szczytu, pomimo licznych informacji o planowanych zmianach w organizacji ruchu miejskiego i zamknięciu ulic, a także działaniu części instytucji oraz pomimo obaw, że manifestacja alterglobalistów mogłaby przerodzić się w zamieszki.
Z miasta wyjechali przede wszystkim mieszkańcy dzielnicy Śródmieście - 32% osób mieszkających w tej dzielnicy. Większość firm, mających siedziby w Śródmieściu (78%), zdecydowała się wprowadzić jakieś środki ostrożności w związku ze szczytem. W skali całego miasta zabezpieczenia wprowadziła ponad połowa (52,6%) wszystkich firm i instytucji.
Warszawiacy nie mają dobrego zdania o szczycie. Wielu z nich sądzi, że przyniesie on więcej strat niż korzyści - tak uważa 39% badanych. Być może mieszkańcy stolicy obawiają się zamieszek podczas planowanej na 29 kwietnia demonstracji alterglobalistów - mimo że uczestnicy manifestacji zapowiadają od dłuższego czasu, że będzie ona przebiegać pokojowo. Wpływ na negatywną ocenę szczytu może mieć także wprowadzenie wielu zakazów, ograniczeń i utrudnień w Warszawie.
Ponad połowa badanych (56%) nie zgadza się z poglądami alterglobalistów. Najbardziej stanowcze pod tym względem są osoby powyżej 55. roku życia. Zaledwie co trzynasty mieszkaniec stolicy wyraża dla nich poparcie i są to najczęściej osoby młode lub w średnim wieku (między 25. a 44. rokiem życia).
Poglądy alterglobalistów bliskie są przede wszystkim właścicielom i udziałowcom przedsiębiorstw, przedstawicielom wolnych zawodów, właścicielom sklepów, rzemieślnikom i osobom pracującym na własny rachunek. Mimo to większość warszawiaków (97,5%) nie zamierza wziąć udziału w manifestacji.
Instytut Gallupa (The Gallup Organization) przeprowadził sondaż telefoniczny na losowej próbie 500 mieszkańców Warszawy.