17 stanów USA wystąpiło do sądu przeciwko Barackowi Obamie ws. reformy imigracyjnej

17 stanów USA wystąpiło do sądu federalnego przeciwko Barackowi Obamie. W ten sposób wyrażają swój sprzeciw wobec wydania przez prezydenta rozporządzenia wykonawczego o reformie przepisów imigracyjnych - poinformował prokurator generalny Teksasu Greg Abbott.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
17 stanów USA wystąpiło do sądu przeciwko Barackowi Obamie ws. reformy imigracyjnej
(PAP/EPA, Fot: Aude Guerrucci)
WP

Wnioskodawcy stwierdzili w pozwie, że rozporządzenie wydane przez Obamę w ub. miesiącu, które może uchronić przed groźbą deportacji miliony przebywających w USA nielegalnych imigrantów, stanowi pogwałcenie konstytucyjnych ograniczeń władzy prezydenta.

Pozew przeciwko prezydentowi wniesiono z inicjatywy władz Teksasu. Przyłączyły się do nich m. in. władze Alabamy, Idaho, Missisipi, Utah i Karoliny Północnej. Abbott, który jest Republikaninem i gubernator-elekt Teksasu oświadczyli, że powodom chodzi o to aby sąd uznał rozporządzenie Obamy za nielegalne.

"Prezydent uchylił się od jego obowiązku skrupulatnego przestrzegania prawa uchwalonego przez Kongres i próbuje zrewidować ustawodawstwo imigracyjne, do czego nie ma prawa" - powiedział Abbott. Dodał, że Teksas, jako stan graniczny ponosi koszty idące w miliony dolarów w związku z nielegalną imigracją z sąsiedniego Meksyku.

WP

Niezależnie od tej inicjatywy, część konserwatywnych Republikanów w Kongresie zamierza utrącić rozporządzenie Obamy, uzależniając od jego odrzucenia uchwalenie prowizorium budżetowego na najbliższe miesiące.

Biały Dom opublikował oświadczenie, w którym utrzymuje, że rozporządzenie prezydenta leży w zakresie jego uprawnień a jedynym rozwiązaniem całej sprawy jest uchwalenie przez Kongres całościowej reformy prawa imigracyjnego.

Rozporządzenie Obamy przewiduje możliwość legalizacji pobytu w USA ok. 4,7 mln (na ogólną liczbę ok. 11 mln) nielegalnych imigrantów pod kilkoma warunkami, m. in. posiadaniem urodzonych w USA dzieci.

Polub WP Wiadomości
WP
WP