Trwa ładowanie...

17 kandydatów na prezydenta. Zgłosili się Wanda Nowicka i Paweł Tanajno

W Państwowej Komisji Wyborczej zarejestrowanych jest już 17 kandydatów na prezydenta. Do tego grona dołączyła właśnie Wanda Nowicka. Wpłynęło także kolejne zgłoszenie: komitetu wyborczego Pawła Tanajno. Z kolei wniosek Włodzimierza Zydorczaka, przedsiębiorcy z Kościana, został oddalony.

Share
17 kandydatów na prezydenta. Zgłosili się Wanda Nowicka i Paweł Tanajno
Źródło: WP.PL, fot: WP
d1gbnq0

Obok komitetu wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej, PKW zarejestrowała dotychczas komitety: ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego, Andrzeja Dudy (PiS), Adama Jarubasa (PSL), Magdaleny Ogórek (SLD), Janusza Palikota (Twój Ruch), Janusza Korwin-Mikkego (ugrupowanie KORWiN), Jacka Wilka (Kongres Nowej Prawicy), muzyka Pawła Kukiza, Mariana Kowalskiego (Ruch Narodowy)
, Anny Grodzkiej (Zieloni), b. działacza opozycyjnego w PRL i b. posła Adama Słomki, reżysera i publicysty Grzegorza Brauna, przewodniczącej Partii Kobiet Iwony Piątek, Dariusza Łaski (Wspólnota Patriotyczna Solidarnej Deliberacji), Zenona Nowaka (lidera partii Dzielny Tata), b. wiceprezydenta Gdańska Włodzimierza Korab-Karpowicza.

Kolejny kandydat, który zwrócił się do PKW o rejestrację komitetu wyborczego, Paweł Tanajno jest kandydatem Demokracji Bezpośredniej.

Do PKW wpłynęło także zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego Włodzimierza Zydorczaka, przedsiębiorcy z Kościana (woj. wielkopolskie). Komisja dopatrzyła się w zawiadomieniu wady i wezwała do jej usunięcia.

d1gbnq0

PKW podejmuje uchwałę o zarejestrowaniu komitetu wyborczego w ciągu trzech dni od wpłynięcia zawiadomienia.

Od momentu zarejestrowania komitet wyborczy kandydata na prezydenta może pozyskiwać i wydatkować fundusze na kampanię wyborczą.

O utworzeniu komitetu można zawiadamiać PKW do 16 marca. 26 marca o północy mija termin dostarczenia do PKW 100 tys. podpisów, koniecznych, aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Zobacz wideo. Nowy sondaż prezydencki

d1gbnq0

Podziel się opinią

Share
d1gbnq0
d1gbnq0
Więcej tematów