17‑20 tys. wniosków reprywatyzacyjnych w Warszawie
Skala roszczeń reprywatyzacyjnych w
Warszawie wynosi 17-20 tys. wniosków o zwrot nieruchomości -
poinformował prezydent Warszawy Lech Kaczyńskim, który na ten
temat rozmawiał z premierem Markiem Belką.
Premier Belka pytał o to, jaka jest liczba wniosków o zwrot nieruchomości w stolicy. (...) Ta liczba ciągle się zmienia, bo stale napływają coraz to nowe wnioski - powiedział prezydent Warszawy.
Po południu o spotkaniu poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. "Szef rządu zwrócił się do prezydenta stolicy z prośbą o przedstawienie wstępnej informacji dotyczącej określenia skali ewentualnych roszczeń dotyczących Warszawy, związanych z dyskusją o projekcie reprywatyzacji" - napisano w komunikacie.
We wtorek po posiedzeniu rządu minister skarbu Jacek Socha poinformował, że rząd przyjął warunkowo projekt ustawy reprywatyzacyjnej, który przewiduje, iż wysokość rekompensat za utracone mienie będzie wynosiła 15 proc. jego wartości. Należności wypłacane będą w formie pieniężnej.
Projekt przyjęto warunkowo, ponieważ są jeszcze do wyjaśnienia sprawy o charakterze technicznym, np. w jakim trybie będzie wypłacana taka rekompensata.
Według projektu utworzony ma być fundusz rekompensacyjny zasilany z dochodów uzyskanych z prywatyzacji, sprzedaży nieruchomości skarbu państwa i gospodarowania nieruchomościami. Fundusz ten, gdy nie będzie miał środków na rekompensaty, będzie mógł zaciągać pożyczki z budżetu państwa. Rekompensaty ma wypłacać Bank Gospodarstwa Krajowego.
Każda osoba uprawniona będzie składała wniosek do wojewody o przyznanie rekompensaty w ciągu roku od wejścia w życie ustawy. Wojewoda będzie miał trzy miesiące na wydanie decyzji o przyznaniu rekompensaty. Istnieje możliwość odwołania się od decyzji wojewody do ministra skarbu państwa.