1500 wniosków o legalizację pobytu po zamachach w Madrycie
Blisko 1500 cudzoziemców mieszkających w
Hiszpanii, będących ofiarami lub krewnymi ofiar zamachów z 11
marca, złożyło dotychczas wnioski o legalizację swego pobytu -
poinformowano AFP w Komisariacie Generalnym Policji w Madrycie.
17.03.2004 | aktual.: 17.03.2004 19:48
Wśród osób, które złożyły wnioski o kartę pobytową, są Rumuni (114), Ekwadorczycy (61) i Kolumbijczycy (39). Wśród osób, które wystąpiły o obywatelstwo, najwięcej jest Ekwadorczyków (100), Rumunów (79) i Kolumbijczyków (41).
Dzień po zamachach premier Hiszpanii Jose Maria Aznar ogłosił, że - na znak solidarności z ofiarami - nakazał Ministerstwu Spraw Wewnętrznych uregulować status tej grupy imigrantów.
Osoby, które bezpośrednio ucierpiały w zamachach, a także ich dzieci, rodzice, mężowie lub żony mogą otrzymać obywatelstwo hiszpańskie, natomiast bracia lub siostry mogą ubiegać się o prawo pobytu w tym kraju.
Jednocześnie hiszpańskie MSW zapewniło, że żadna osoba przebywająca nielegalnie w Hiszpanii nie musi obawiać się zatrzymania, jeżeli np. pojawi się w kostnicy w celu dokonania identyfikacji zwłok. Cudzoziemcy nie mający uregulowanego statusu unikają bowiem miejsc, gdzie mogliby zostać zatrzymani przez policję i deportowani.
W zamachach terrorystycznych 11 marca w Madrycie śmierć poniosło 201 osób, w tym 19 imigrantów z Ameryki Łacińskiej. 1500 osób zostało rannych. Spośród cudzoziemców zginęło czworo Polaków, sześcioro polskich rannych trafiło do szpitala.