15 wniosków IPN o uchylenie immunitetów. Padły prawomocne wyroki
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego poinformowała, że do tej pory zarejestrowano 15 spraw o uchylenie immunitetów sędziom i prokuratorom po wnioskach pionu śledczego IPN. Pięć z nich zakończono prawomocnie - trzy sprawy zakończyły się uchyleniem immunitetów, a w dwóch ich nie uchylono.
06.05.2021 09:53
"Wnioski obejmują łącznie 32 czyny przypisywane trzem sędziom Sądu Najwyższego, dwóm sędziom sądów powszechnych oraz czterem prokuratorom. Wszystkie te osoby, poza jedną, sędzią SN, są obecnie w stanie spoczynku" - przekazała cytowana przez PAP Izba Dyscyplinarna SN w komunikacie.
Aż 13 spraw zostało skierowanych przez prokuratorów Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Szczecinie. Po jednej natomiast skierowali prokuratorzy IPN z Krakowa i Wrocławia.
"Większość wniosków dotyczy sędziów i prokuratorów struktur Pomorskiego Okręgu Wojskowego, jeden sędziego Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego oraz jeden sędziego Sądu Wojewódzkiego we Wrocławiu" - poinformowano.
ZOBACZ: Fundusz Odbudowy w Sejmie. Wszyscy wstają, Zbigniew Ziobro siedzi. Radosław Fogiel reaguje na nagranie
Różne wnioski, te same osoby
W komunikacie Izba Dyscyplinarna informuje również, że w niektórych wnioskach chodziło o te same osoby, które zdaniem śledczych IPN popełniły różne czyny. Prawomocne uchwały w drugiej instancji wydano w 8 sprawach, które dotyczyły pięciu osób. Uchylono wówczas immunitet sędziego Sądu Najwyższego, sędziego sądu powszechnego i prokuratora. Nie uchylono immunitetu dwóch prokuratorów, przy czym jedna sprawa (z uwagi na śmierć prokuratora, którego obejmował wniosek) została umorzona.
Jak podaje PAP, immunitet uchylono m.in. sędziemu Remigiuszowi C., który wydawał wyroki w Koszalinie jako sędzia Sądu Pomorskiego Okręgu Wojskowego. W jego sprawie chodziło m.in. o skazanie na 3,5 roku więzienia księdza katolickiego za kazania, w których "publicznie lżył i wyszydzał ustrój PRL i jej naczelne organy, a nadto rozpowszechniał fałszywe wiadomości mogące wywołać niepokój publiczny". Uchylono też immunitet b. sędziemu SN Janowi R. - również w związku z orzeczeniami Sądu Pomorskiego Okręgu Wojskowego.
Jednego immunitetu nie uchylono, a jedna sprawa oczekuje na rozpoznanie
Immunitetu nie uchylono m.in. prok. Andrzejowi Ł. Jak wskazał Sąd Najwyższy, prokurator ten "w okresie stanu wojennego sam brał udział w nielegalnej działalności opozycyjnej, a także udzielił jako prokurator prowadzący postępowanie karne pomocy innemu opozycjoniście, tak aby złagodzić grożące mu konsekwencje prawnokarne".
Z kolei jedna sprawa będzie rozpoznawana 13 maja. Chodzi o wniosek o uchylenie immunitetu prezesowi Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Jak informuje PAP, prokuratorzy IPN zamierzają postawić mu zarzut bezprawnego skazania w stanie wojennym 21-letniego robotnika za kolportowanie ulotek wymierzonych we władze PRL.
PRZECZYTAJ: "III fala koronawirusa się kończy". Rząd przyspieszy luzowanie obostrzeń? Jest komentarz
Sprawy o charakterze historycznym
"W sprawach o charakterze historycznym kluczową rolę pełni uznanie kwalifikacji prawnej czynu opisanego we wniosku jako zbrodni komunistycznej i zbrodni przeciwko ludzkości. Czyny te zatem nie ulegają przedawnieniu" - przypomina Izba Dyscyplinarna.
"SN w tego rodzaju postępowaniach bada wszystkie okoliczności w świetle zarówno powyższych definicji jak i stosownych norm prawa międzynarodowego. W rozpoznawanych sprawach uwzględnia m.in. szeroki wachlarz zagadnień prawno-historycznych, jak bezprawność dekretów o stanie wojennym, formy, rozmiary i skutki stosowanych w tym okresie masowych represji oraz szczególną rolę represyjną stosowanego wówczas trybu doraźnego, rażąco ograniczającego podstawowe prawa podejrzanego, a następnie oskarżonego" - podkreślono w komunikacie SN.
Źródło: PAP