Polska15. Spotkania Europejskie

15. Spotkania Europejskie

Seminaria poświęcone integracji europejskiej,
filmy, wystawy i tradycyjna Parada Schumana wypełnią od
poniedziałku jubileuszowe - już XV - Spotkania Europejskie
organizowane przez Polską Fundację im. Roberta Schumana w
Warszawie.

Zwieńczeniem Spotkań ma być w sobotę, 10 maja, Parada Schumana - manifestacja poparcia idei integracji europejskiej, a na jej zakończenie - zorganizowane na Nowym Świecie Miasteczko Europejskie.

"Wśród tysięcy gości z całej Europy! Także TY! Spotkaj Hansa Gerta-Poetteringa, Bronisława Komorowskiego, Jolantę Fajkowską, Monikę Richardson i Tomasza Lisa" - zachęcają organizatorzy.

Obok grup młodzieży - które przyjeżdżają do Warszawy z całego kraju - i warszawiaków, w paradzie uczestniczą co roku politycy, europosłowie, ambasadorowie, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, artyści i dziennikarze.

W dniu Parady Schumana, po raz trzynasty przyznana zostanie Polska Nagroda Europejska. Laudację dla laureata wygłosi przewodniczący Rady Fundatorów Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, Tadeusz Mazowiecki.

To honorowe wyróżnienie - któremu towarzyszy statuetka Roberta Schumana, ojca - założyciela zjednoczonej Europy - otrzymali dotychczas m.in.: były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz; była minister ds. europejskich, unijna komisarz Danuta Huebner; pierwszy polski minister ds. europejskich, europoseł Jacek Saryusz-Wolski; brytyjski historyk Norman Davies; najwybitniejszy polski skoczek narciarski Adam Małysz, a także Gmina Czudec (woj. podkarpackie), która potrafiła wzorowo wykorzystać unijne pieniądze.

Obok seminariów i imprez artystycznych, zapowiedziane jest Forum Ukraińsko-Polsko-Niemieckie Tri.net - spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych z tych trzech krajów , uczestniczących w projekcie www.tri.net.pl, który zakłada trójstronną wymianę doświadczeń organizacji z zachodniej, centralnej i wschodniej części Europy.

Ponadto młodzi europejscy liderzy spotkają się na konferencji, na której - wraz z politykami i ekspertami - będą dyskutować na temat wyzwań stojących przed UE. Partnerem tego projektu jest Parlament Europejski, a w spotkaniu udział weźmie jego przewodniczący - prof. Hans-Gert Poettering.

W czasie tegorocznych Dni Europejskich w Warszawie odbędą sie m.in. Europejskie Spotkanie Młodzieży. Przez sześć dni młodzi ludzie z Polski, Ukrainy, Białorusi, Turcji, Niemiec, Włoch, Francji, Słowenii, Malty, Bośni i Hercegowiny oraz Gruzji, będą uczestniczyć w seminariach, warsztatach i grach symulacyjnych na temat wielokulturowości. Partnerem tego projektu jest European Youth Foundation przy Radzie Europy.

W Dniu Europy - 9 maja - w ramach tego cyklu otwarta zostanie także wystawa poświęcona Robertowi Schumanowi.

Robert Schuman (1886-1963) - polityk francuski uznawany za jednego z ojców zjednoczonej Europy; w latach 1948-1953 minister spraw zagranicznych Francji. Doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, której następcą jest dzisiejsza UE.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)