Trwa ładowanie...
d32tfuw

15 sierpnia to dzień wolny od pracy. Co to za święto?

W sobotę 15 sierpnia przypada dzień wolny od pracy. Jakie to święto? Jakie uroczystości będą obchodzone w najbliższą sobotę? Czy sklepy będą czynne 15 sierpnia?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
15 sierpnia to dzień wolny od pracy. Co to za święto?
(Pixabay)
d32tfuw

15 sierpnia. Co to za święto?

W sobotę 15 sierpnia przypadają dwa święta. Pierwsze z nich to święto kościelne – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej). Drugie natomiast to święto państwowe, a mianowicie święto Wojska Polskiego. W tym roku będzie połączone dodatkowo z obchodami 100-lecia bitwy warszawskiej.

Czy 15 sierpnia to dzień wolny od pracy

W 2020 roku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a jednocześnie Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia – przypada w sobotę. Ponieważ jest to święto ustawowo wolne od pracy, gdyby przypadło na któryś z dni powszednich w tygodniu, byłoby wolne. Czy w związku z tym, że w tym roku wypada w sobotę, inny dzień będzie wolny od pracy?

d32tfuw

Ponieważ 15 sierpnia wypada w sobotę, pracodawca – zgodnie z Kodeksem Pracy – powinien zapewnić pracownikowi dodatkowy dzień pracy. Niektórzy dodatkowe wolne odbierają np. 14 sierpnia, inni 17 sierpnia, ewentualnie – w inny wybrany dzień tygodnia.

W sytuacji jeśli pracodawca nie dopełniłby swojego obowiązku i nie wyznaczył dodatkowego dnia wolnego od pracy za 15 sierpnia, grozi mu kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 30000 zł.

15 sierpnia. Czy sklepy są czynne?

Czy w sobotę 15 sierpnia czynne są sklepy, czy może obowiązuje zakaz handlu? Tak jak jest to w przypadku niedziel niehandlowych, również w dni ustawowo wolne od pracy w Polsce obowiązuje zakaz handlu. Tym samym w sobotę 15 sierpnia sklepy będą nieczynne, jak to ma miejsce w niedziele, które nie są niedzielami handlowymi. Zamknięte będą więc wszystkie galerie handlowe, supermarkety, składy budowlane, punkty usługowe itd.

d32tfuw

Jakie sklepy będą otwarte 15 sierpnia? Gdzie zrobimy zakupy? Z zakazu handlu 15 sierpnia są wyłączone sklepy osiedlowe, w których sprzedaje właściciel, sklepy działające na zasadzie franczyzy (np. Żabka), gdzie również za ladą musi stać właściciel, sklepy z pamiątkami i tytoniem, sklepy na dworcach, apteki, stacje paliw, piekarnie i cukiernie.

Koronawirus na weselach. Wirusolog Tomasz Dzieciątkowski: zezwolenie na organizację było błędem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d32tfuw

Podziel się opinią

Share
d32tfuw
d32tfuw