15 sierpnia to dzień wolny od pracy. Co to za święto?

W sobotę 15 sierpnia przypada dzień wolny od pracy. Jakie to święto? Jakie uroczystości będą obchodzone w najbliższą sobotę? Czy sklepy będą czynne 15 sierpnia?

15 sierpnia to dzień wolny od pracy. Co to za święto?
Źródło zdjęć: © Pixabay
Anna Piątkowska-Borek

15 sierpnia. Co to za święto?

W sobotę 15 sierpnia przypadają dwa święta. Pierwsze z nich to święto kościelne – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej). Drugie natomiast to święto państwowe, a mianowicie święto Wojska Polskiego. W tym roku będzie połączone dodatkowo z obchodami 100-lecia bitwy warszawskiej.

Czy 15 sierpnia to dzień wolny od pracy

W 2020 roku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a jednocześnie Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia – przypada w sobotę. Ponieważ jest to święto ustawowo wolne od pracy, gdyby przypadło na któryś z dni powszednich w tygodniu, byłoby wolne. Czy w związku z tym, że w tym roku wypada w sobotę, inny dzień będzie wolny od pracy?

Ponieważ 15 sierpnia wypada w sobotę, pracodawca – zgodnie z Kodeksem Pracy – powinien zapewnić pracownikowi dodatkowy dzień pracy. Niektórzy dodatkowe wolne odbierają np. 14 sierpnia, inni 17 sierpnia, ewentualnie – w inny wybrany dzień tygodnia.

W sytuacji jeśli pracodawca nie dopełniłby swojego obowiązku i nie wyznaczył dodatkowego dnia wolnego od pracy za 15 sierpnia, grozi mu kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 30000 zł.

15 sierpnia. Czy sklepy są czynne?

Czy w sobotę 15 sierpnia czynne są sklepy, czy może obowiązuje zakaz handlu? Tak jak jest to w przypadku niedziel niehandlowych, również w dni ustawowo wolne od pracy w Polsce obowiązuje zakaz handlu. Tym samym w sobotę 15 sierpnia sklepy będą nieczynne, jak to ma miejsce w niedziele, które nie są niedzielami handlowymi. Zamknięte będą więc wszystkie galerie handlowe, supermarkety, składy budowlane, punkty usługowe itd.

Jakie sklepy będą otwarte 15 sierpnia? Gdzie zrobimy zakupy? Z zakazu handlu 15 sierpnia są wyłączone sklepy osiedlowe, w których sprzedaje właściciel, sklepy działające na zasadzie franczyzy (np. Żabka), gdzie również za ladą musi stać właściciel, sklepy z pamiątkami i tytoniem, sklepy na dworcach, apteki, stacje paliw, piekarnie i cukiernie.

Koronawirus na weselach. Wirusolog Tomasz Dzieciątkowski: zezwolenie na organizację było błędem

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)