Świat15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. "To dobry dzień dla Polski"

15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. "To dobry dzień dla Polski"

15 sierpnia Mike Pompeo przyleciał do Polski, by wziąć udział w obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Kluczowym punktem było podpisanie Wspólnej Deklaracji Współpracy Obronnej. Sekretarz stanu USA spotkał się także z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem.

15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. Spotkał się z szefem MSZ
15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. Spotkał się z szefem MSZ
Źródło zdjęć: © PAP | Wojciech Olkuśnik

Pompeo spotkał się z Czaputowiczem około godziny 13:30 w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Po godzinie 14 obaj politycy zabrali głos na konferencji prasowej.

15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. Czaputowicz o zacieśnianiu współpracy

- Mieliśmy dzisiaj okazję do przedyskutowania kwestii dalszego zacieśniania współpracy w dziedzinach związanych z obronnością i gospodarką. Rozmawialiśmy także o sytuacji na Białorusi - mówił Czaputowicz.

Jak tłumaczył, kwestią dysputy była także nowo podpisana umowa o wzajemnej obronności. - W Polsce kierujemy się nadrzędną potrzebą zacieśniania więzi transatlantyckich. To ważne dla naszego bezpieczeństwa. Zacieśniamy także współpracę w dziedzinie energetyki jądrowej - podkreślił Jacek Czaputowicz. - W listopadzie chcemy zorganizować konferencję na rzecz wolności religijnej - dodał.

Obchody na Westerplatte. Wiceszef MON: Władze Gdańska są wyjątkowo upolitycznione

15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. "To wyjątkowy czas dla Polski"

Głos zabrał także Mike Pompeo - To piąty raz, kiedy się spotykamy. Chciałbym panu serdecznie pogratulować. Dla Polski to wyjątkowy czas i wyjątkowa umowa. Została podpisana w rocznicę wydarzenia, kiedy to Polska zwalczyła szerzącą się w Europie falę komunizmu - powiedział Sekretarz stanu USA.

- Odbyliśmy bardzo ciekawą dyskusję z panem ministrem, panem premierem i prezydentem Andrzejem Dudą. Ta umowa to ważny krok w zwiększeniu bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Chcemy pomóc też Białorusi, która walczy o swoją suwerenność i wolność - zaznaczył.

Pompeo wspomniał, że podpisanie Wspólnej Deklaracji Obronnej wiąże się ze zwiększeniem liczby żołnierzy w Polsce. - Przybędzie rotacyjne około 1000 żołnierzy. Obecnie w Polsce stacjonuje ich około 4500 - tłumaczył.

- Polska sprzeciwia się budowie rurociągu Nord Stream 2. Cieszy nas też to, że Polska jest na liście państw, które chcą walczyć z chińskim rządem w sprawie budowy sieci 5G w Polsce. Zrobimy wszystko, by technologia pochodziła z dobrych źródeł - podkreślił.

15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. Pytania o działania na Białorusi

Po konferencji padły pytania dotyczące m.in. kwestii sytuacji na Białorusi. - Jesteśmy skłonni wspierać proces mediacji między władzą a osobami protestującymi. Chcemy, by te działania były prowadzone w zgodzie z wartościami demokratycznymi - mówił Czaputowicz.

- To dobrze, że Polska podpisała umowę na zakup infrastruktury wojskowej, która zapewnia nam bezpieczeństwo. Jesteśmy bliżej niebezpieczeństwa z Rosji i Bliskiego Wschodu. Jesteśmy przekonani, że ta obecność amerykańska w Polsce wpłynie na znaczną na poprawę sytuacji w Europie Środkowej - dodał.

15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. Spotkanie z premierem

Do Warszawy Mike Pompeo przyleciał około godziny 9. Swoją wizytę rozpoczął od spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem spotkania była m.in. obecna sytuacja na Białorusi.- Podczas tego spotkania było jednak wyraźnie czuć solidarność ze standardami demokratycznymi - mówił po spotkaniu rzecznik polskiego rządu Piotr Mueller.

Sekretarz stanu USA wraz z premierem rozmawiali też o budowie gazociągu Nord Stream 2 oraz sieci 5G w Polsce.

15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. Wspólna Deklaracja Współpracy Obronnej podpisana

Po rozmowie z polskim premierem Mike Pompeo udał się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem podpisał Wspólną Deklarację Współpracy Obronnej.

"Polsko-amerykańskie relacje jeszcze nigdy nie były tak dobre, jak teraz. Nasze rządy stale blisko współpracują i jestem przekonana, że ta tendencja będzie kontynuowana" - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Wizyta Pompeo zakończyła się około godziny 15. Po rozmowie z Jackiem Czaputowiczem udał się on na lotnisko im. Fryderyka Chopina, skąd odleciał do Ameryki.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
mike pompeoJacek Czaputowiczsieć 5g

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (500)