Trwa ładowanie...

15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. "To dobry dzień dla Polski"

15 sierpnia Mike Pompeo przyleciał do Polski, by wziąć udział w obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Kluczowym punktem było podpisanie Wspólnej Deklaracji Współpracy Obronnej. Sekretarz stanu USA spotkał się także z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem.
Share
15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. Spotkał się z szefem MSZ
15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. Spotkał się z szefem MSZŹródło: PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik
d13dn51

Pompeo spotkał się z Czaputowiczem około godziny 13:30 w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Po godzinie 14 obaj politycy zabrali głos na konferencji prasowej.

15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. Czaputowicz o zacieśnianiu współpracy

- Mieliśmy dzisiaj okazję do przedyskutowania kwestii dalszego zacieśniania współpracy w dziedzinach związanych z obronnością i gospodarką. Rozmawialiśmy także o sytuacji na Białorusi - mówił Czaputowicz.

d13dn51

Jak tłumaczył, kwestią dysputy była także nowo podpisana umowa o wzajemnej obronności. - W Polsce kierujemy się nadrzędną potrzebą zacieśniania więzi transatlantyckich. To ważne dla naszego bezpieczeństwa. Zacieśniamy także współpracę w dziedzinie energetyki jądrowej - podkreślił Jacek Czaputowicz. - W listopadzie chcemy zorganizować konferencję na rzecz wolności religijnej - dodał.

Obchody na Westerplatte. Wiceszef MON: Władze Gdańska są wyjątkowo upolitycznione

15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. "To wyjątkowy czas dla Polski"

Głos zabrał także Mike Pompeo - To piąty raz, kiedy się spotykamy. Chciałbym panu serdecznie pogratulować. Dla Polski to wyjątkowy czas i wyjątkowa umowa. Została podpisana w rocznicę wydarzenia, kiedy to Polska zwalczyła szerzącą się w Europie falę komunizmu - powiedział Sekretarz stanu USA.

d13dn51

- Odbyliśmy bardzo ciekawą dyskusję z panem ministrem, panem premierem i prezydentem Andrzejem Dudą. Ta umowa to ważny krok w zwiększeniu bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Chcemy pomóc też Białorusi, która walczy o swoją suwerenność i wolność - zaznaczył.

Pompeo wspomniał, że podpisanie Wspólnej Deklaracji Obronnej wiąże się ze zwiększeniem liczby żołnierzy w Polsce. - Przybędzie rotacyjne około 1000 żołnierzy. Obecnie w Polsce stacjonuje ich około 4500 - tłumaczył.

- Polska sprzeciwia się budowie rurociągu Nord Stream 2. Cieszy nas też to, że Polska jest na liście państw, które chcą walczyć z chińskim rządem w sprawie budowy sieci 5G w Polsce. Zrobimy wszystko, by technologia pochodziła z dobrych źródeł - podkreślił.

15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. Pytania o działania na Białorusi

Po konferencji padły pytania dotyczące m.in. kwestii sytuacji na Białorusi. - Jesteśmy skłonni wspierać proces mediacji między władzą a osobami protestującymi. Chcemy, by te działania były prowadzone w zgodzie z wartościami demokratycznymi - mówił Czaputowicz.

d13dn51

- To dobrze, że Polska podpisała umowę na zakup infrastruktury wojskowej, która zapewnia nam bezpieczeństwo. Jesteśmy bliżej niebezpieczeństwa z Rosji i Bliskiego Wschodu. Jesteśmy przekonani, że ta obecność amerykańska w Polsce wpłynie na znaczną na poprawę sytuacji w Europie Środkowej - dodał.

15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. Spotkanie z premierem

Do Warszawy Mike Pompeo przyleciał około godziny 9. Swoją wizytę rozpoczął od spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem spotkania była m.in. obecna sytuacja na Białorusi.- Podczas tego spotkania było jednak wyraźnie czuć solidarność ze standardami demokratycznymi - mówił po spotkaniu rzecznik polskiego rządu Piotr Mueller.

Sekretarz stanu USA wraz z premierem rozmawiali też o budowie gazociągu Nord Stream 2 oraz sieci 5G w Polsce.

d13dn51

15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. Wspólna Deklaracja Współpracy Obronnej podpisana

Po rozmowie z polskim premierem Mike Pompeo udał się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem podpisał Wspólną Deklarację Współpracy Obronnej.

"Polsko-amerykańskie relacje jeszcze nigdy nie były tak dobre, jak teraz. Nasze rządy stale blisko współpracują i jestem przekonana, że ta tendencja będzie kontynuowana" - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Wizyta Pompeo zakończyła się około godziny 15. Po rozmowie z Jackiem Czaputowiczem udał się on na lotnisko im. Fryderyka Chopina, skąd odleciał do Ameryki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d13dn51

Podziel się opinią

Share
d13dn51
d13dn51
Więcej tematów