15 sierpnia. Co to za święto? Dwie ważne uroczystości

W sierpniu wypada jeden z 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Jest on wynikiem dwóch, ważnych w tradycji polskiej świąt - kościelnego oraz państwowego. Z jakimi wydarzeniami są one związane?

15 sierpnia wypada Uroczystość Wniebowzięcia NMP i Święto Wojska Polskiego
15 sierpnia wypada Uroczystość Wniebowzięcia NMP i Święto Wojska Polskiego
Źródło zdjęć: © PAP

11.08.2023 15:00

15 sierpnia wypada w Polsce podwójne święto. W tym dniu obchodzona jest bowiem kościelna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywana świętem Matki Boskiej Zielnej oraz państwowe Święto Wojska Polskiego. Z jakimi wydarzeniami wiąże się ich tradycja?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia wypada Matki Boskiej Zielnej

Uroczystość Wniebowzięcia NMP, jest obchodzona w Kościele rzymskokatolickim na mocy dogmatu ogłoszonego przez papieża Piusa XII w 1950 roku. Zgodnie z jego treścią, matka Chrystusa po zakończeniu ziemskiego życia została wzięta do nieba z ciałem oraz duszą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na pamiątkę tych wydarzeń ustanowiono Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest obchodzona 15 sierpnia. W Polsce jest ona świętem nakazanym, co oznacza, że wierni tego dnia są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej.

Święto Wojska Polskiego. Upamiętnia ważne wydarzenia historyczne

Każdego roku 15 sierpnia obchodzone jest również Święto Wojska Polskiego. To uroczystość, która upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską, stoczoną w 1920 roku, w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Święto to zostało wprowadzone w 1992 roku, na mocy ustawy Sejmu RP.

Każdego roku z okazji Święta Wojska Polskiego w polskich miastach odbywają się okolicznościowe wydarzenia. W kościołach polowych w całym kraju odprawiane są także uroczyste msze święte w intencji poległych na polach bitwy.

Zobacz także
Komentarze (18)