15. rocznica powstania Unii Polityki Realnej
Były prezes UPR Stanisław Michalkiewicz
uważa, że najbardziej widocznym rezultatem działalności Unii
Polityki Realnej jest gwałtowny wzrost liczby liberałów. Mówił o
tym podczas konferencji prasowej poświęconej 15.
rocznicy powstania partii.
Nawet Stefan Niesiołowski stał się liberałem, co jest wielkim naszym osiągnięciem. Jeszcze niedawno prof. Niesiołowski piętnował liberalizm jako jedno z imion szatana, a teraz jest senatorem z ramienia PO. I jest to nasz ogromny sukces - podkreślił Michalkiewicz.
Jak powiedział pierwszy prezes UPR Janusz Korwin-Mikke, partia ma stały, ale niewielki elektorat. Zaczynała, mając 1,4%, a teraz ma ok. 1,5% - dodał.
Korwin-Mikke zaznaczył, że przez UPR przewinęło się 10-15 tys. ludzi. Dodał jednocześnie, że obecnie wielu byłych członków UPR "jest w Sejmie". W statucie partii jest zapisane, że jest ona wylęgarnią idei konserwatywno-liberalnej, więc specjalnie nad tym nie bolejemy - podkreślił.
W 1987 roku m.in. Janusz Korwin-Mikke, Stefan Kisielewski, Ryszard Czarnecki i Stanisław Michalkiewicz podpisali akt założycielski Ruchu Polityki Realnej. Konserwatywno-Liberalną Partię Unia Polityki Realnej oficjalnie zarejestrowano 6 grudnia 1990 roku.
Przedstawiciele UPR zasiadali w Sejmie I kadencji. W tegorocznych wyborach parlamentarnych działacze tej partii startowali z list Platformy Janusza Korwin-Mikkego, która uzyskała 1,57% głosów.
Od powstania do 1997 roku oraz od 1998 do 2002 roku prezesem UPR był Janusz Korwin Mikke. Po nim funkcję tę obejmowali Stanisław Michalkiewicz, Stanisław Wojtera i Jacek Boroń. Obecnym liderem UPR jest Wojciech Popiela. Poinformował on, że obecnie partia ma ok. tysiąca członków.
Mamy nadzieję, że wystartujemy w następnych wyborach parlamentarnych, współpracując z innymi wolnościowymi środowiskami, m.in. skupionymi wokół Centrum Adama Smitha i ruchu Jednomandatowych Okręgów Wyborczych - tak Popiela odpowiedział na pytanie o plany UPR na przyszłość.