Trwa ładowanie...

15 lat dla żony, która zataiła terrorystyczne plany męża

32-letnia Yeshi Girma została skazana przez sąd Old Bailey w Londynie na łączną karę 15 lat
więzienia za to, że nie poinformowała o przygotowywaniu zamachu terrorystycznego przez jej męża i pomogła mu później w ucieczce - podały brytyjskie media.

Share
15 lat dla żony, która zataiła terrorystyczne plany mężaŹródło: AFP
d4l8sty

Według sądu, Yeshi, która jest żoną niedoszłego zamachowca-samobójcy Hussaina Osmana i ma z nim troje dzieci, mogła zapobiec zamachowi na londyńskie metro 21 lipca 2005 r., gdyby zawczasu powiadomiła policję.

Zamach zorganizowany przez Osmana i trzech innych mężczyzn w dwa tygodnie po wcześniejszym, z 7 lipca 2005 r., w którym zginęły 52 osoby, w tym trzy Polki, nie powiódł się z powodu wadliwej konstrukcji urządzenia wybuchowego domowej roboty.

Osman, który zamierzał dokonać samobójczej eksplozji na stacji metra Shepherd's Bush, z pomocą żony, koordynującej jego plany ucieczki po próbie zamachu, dotarł do Brighton, gdzie mieszkała jej siostra. Otrzymał od niej pieniądze i telefon komórkowy. Następnie pojechał pociągiem Eurostar do Paryża, skąd udał się do Rzymu. Tam został aresztowany i wydany Brytyjczykom.

d4l8sty

Za ważny dowód przeciwko kobiecie posłużyły taśmy audio z ekstremistycznymi treściami, wygłaszanymi przez muzułmańskiego radykała Abu Hamzę, na których pozostawiła odciski palców. Taśmy te przekazała innej osobie wtajemniczonej w przygotowania do zamachu, gdyż - jak ustalił sąd - była przekonana, że jej mężowi nie już będą potrzebne.

Za inny dowód przeciw niej uznano to, że zgodziła się, by Osman zabrał ze sobą najstarszego syna do tajnego miejsca w Kumbrii, które służyło jako zakamuflowany obóz treningowy dla czterech zamachowców.

22-letni brat kobiety, Esayas Girma, oraz jej siostra, 24-letnia Mulu Girma, otrzymali wyroki po 10 lat pozbawienia wolności za zatajenie informacji o planowanym zamachu i pomaganie głównej oskarżonej w realizacji planu ucieczki męża. Na 9 lat więzienia za takie same przestępstwa skazano narzeczonego Mulu, 25-letniego Mohameda Kabashi.

Osman został skazany w ub.r. przez sąd w Woolwich na karę dożywotniego pozbawienia wolności za przygotowywanie i przeprowadzenie zamachu wraz z trzema współoskarżonymi: Yassinem Omarem, Ramzi Mohamedem i Muktarem Ibrahimem. Osobny proces toczy się przeciwko dalszym dwóm osobom oskarżonym o pomoc niedoszłym zamachowcom.

d4l8sty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l8sty
d4l8sty
Więcej tematów