Polska140 lat opieki nad zwierzętami w Polsce

140 lat opieki nad zwierzętami w Polsce

Zwierzęta w relacjach z człowiekiem mają
pewne prawa, a człowiek ma względem nich pewne obowiązki -
przypomniał w sobotę podczas uroczystości 140-lecia Towarzystwa
Opieki nad Zwierzętami (TOZ) w Polsce jego prezes Eugeniusz
Ragiel.

Z okazji jubileuszu uchwałą TOZ przyznano prezydentowi RP Aleksandrowi Kwaśniewskiemu statuetkę Pro Bono Animalium 2004, za stosunek do zwierząt oraz za działanie dla ich dobra, m.in. przez zawetowanie ustawy o doświadczeniach na zwierzętach. W imieniu Kwaśniewskiego wyróżnienie odebrał jego doradca, Jerzy Wysokiński.

Statuetkę - przedstawiająca postać ludzką, u której boku przysiadł pies, a na wyciągniętej dłoni usiadł gołąbek - przyznano po raz pierwszy.

Prezydent w odczytanym przez Wysokińskiego liście podkreślił, że "blisko półtorawieczna działalność TOZ jest wielkim powodem do dumy dla Polaków. O ogromnej potrzebie istnienia takiej organizacji świadczy 12 tys. zwierząt pod jego opieką. Dzięki działaczom TOZ Polska jako jeden z pierwszych krajów mogła się poszczycić przepisami o ochronie zwierząt".

TOZ zostało założone w Warszawie w listopadzie 1864 r. Była to druga tego typu organizacja na świecie, po powstałym w Anglii w 1824 r. Królewskim Towarzystwie dla Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (RSPCA).

"Każdemu zwierzęciu należy się opieka i możliwość godnego życia" - podkreślił w liście Kwaśniewski.

Ragiel przypomniał, że w TOZ działało wielu wybitnych Polaków, wśród nich Aleksander Świętochowski, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz. Obecnie organizację wspiera wielu artystów oraz naukowców.

Siłą tej organizacji są jej anonimowi członkowie, którzy każdego dnia zbierają pieniądze na pokarm dla zwierząt, prowadzą schroniska, przytuliska, opiekują się nimi. Ponad 10 tys. razy rocznie interweniują w ubojniach, cyrkach, fermach, zakładach doświadczalnych, na targowiskach, gdzie dochodzi do przypadków maltretowania zwierząt - zaznaczył Ragiel.

Za najważniejsze osiągnięcia w działalności TOZ Ragiel uznał wkład w przygotowanie i uchwalenie ustawy z 1997 roku o ochronie zwierząt, kiedy to działacze TOZ uczestniczyli we wszystkich posiedzeniach komisji sejmowych i senackich. Dzięki temu Polska ma jedne z najlepszych regulacji prawnych w tym zakresie.

Polski TOZ stale współpracuje ze Światową Organizacją Ochrony Zwierząt (WSPA) i brytyjską RSPCA. Od kilku lat wdraża sprawdzone wzory i metody pracy na rzecz ochrony zwierząt zaczerpnięte m.in. z doświadczeń bratnich organizacji.

Na co dzień TOZ prowadzi 16 schronisk dla zwierząt, z czego dwa są jego własnością: w Celestynowie i Swarzędzu. Ma 102 jednostki terenowe i opiekuje się ponad 12 tys. bezdomnych zwierząt. W całej Polsce działa obecnie 235 przeszkolonych inspektorów TOZ, z których 98 procent pracuje społecznie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)