14 ton pomocy dla niepełnosprawnych
Ponad 14 ton pomocy jedzie do 71 wielkopolskich ośrodków specjalnych. Potężny zastrzyk różnorodnego sprzętu, o jakim wcześniej niepełnosprawni mogli marzyć, spodziewany jest lada dzień w Poznaniu.
Jeszcze nie było takiego św. Mikołaja, który by przytargał równie ciężki worek z darami dla dzieci z ośrodków i szkół specjalnych: – Dla każdej placówki przeznaczymy dwie palety pomocy o wadze około 200 kg – informuje Małgorzata Kamińska z Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
Sprzęt już w drodze
Pomoce zostały przyznane dla kilkudziesięciu placówek w całej Wielkopolsce. Wnioski sporządziło poznańskie kuratorium, a ich realizacją zajmował się resort oświaty. Teraz przychodzi czas na zagospodarowanie sprzętu sfinansowanego przez UE. W Wielkopolskim Urzędzie wyznaczono trzy osoby, które będą się zajmowały odbiorem i rozdziałem pomocy, dla których szuka się obecnie miejsca na zmagazynowanie i przechowanie 142 palet ważących ponad 14 ton: – W każdej chwili spodziewamy się informacji o wysłaniu do Poznania transportu – informuje M. Kamińska. Jeszcze nie wiadomo dokładnie, co zawierają kontenery, poza tym, że znajdują się w nich wszelkiego rodzaju poradniki dla pedagogów i sprzęt ułatwiający edukację dzieci i młodzieży w różnym stopniu niepełnosprawności.
Wszystko się przyda
Do tej pory żaden rząd nie rozpieszczał szkół specjalnych. O wyposażeniu w dużej części decydują dyrekcje i nauczyciele szukający sponsorów wśród samorządów i rodziców. Zespół Szkół Specjalnych przy ul. Wszystkich Świętych w Poznaniu jest ośrodkiem wzorcowym i znajduje się na liście 71 obdarowanych placówek: – Jesteśmy szkołą, która realizuje program dr Marii Montessori, ale chętnie przyjęlibyśmy komputerowy edytor tekstów uczący nowych zawodów i nowych umiejętności – mówi Zofia Żółtak, dyrektor szkoły, która przygotowuje się do przeprowadzki pod nowy adres.
Danuta Pawlicka, (Polskapresse)