Trwa ładowanie...
d3y9219

14 lipca - święto narodowe Francji

Defilada na Polach Elizejskich (AFP)
Oddziały hiszpańskiej Gwardii Królewskiej rozpoczęły w sobotę tradycyjną paradę wojskową w Paryżu z okazji 14 lipca - święta narodowego Francji.

d3y9219
d3y9219

W strugach deszczu 240 mężczyzn i kobiet przedefilowało przed prezydentem Francji Jacquesem Chirakiem i zaproszoną specjalnie na uroczystość hiszpańską parą królewską - królem Juanem Carlosem i królową Sofią.

W trwającej tradycyjnie godzinę defiladzie na Polach Elizejskich uczestniczyło ponad 4,5 tys. wojskowych, reprezentujących cztery rodzaje broni - lądową, morską, powietrzną i żandarmerię. W uroczystościach uczestniczyło ostatnich 21 poborowych do armii francuskiej, która wkrótce przechodzi na służbę zawodową.

Z uwagi na fatalną pogodę odwołano paradę lotniczą. Jedynie cztery samoloty Mirage 2000 D wykonały efektowny przelot nad stolicą Francji. Jednym z pilotów był hiszpański kapitan Jorge Farre z Barcelony.

Wieczorem w Pałacu Elizejskim odbędzie się tradycyjne przyjęcie, podczas którego prezydent Chirac wystąpi z apelem do narodu.

14 lipca obchodzona jest we Francji rocznica zburzenia Bastylii, które dało początek Wielkiej Rewolucji Francuskiej 1789 roku. (aso)

d3y9219
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y9219
Więcej tematów