13. wileńskie "Kaziuki" w Poznaniu
Odegranie hejnałów Wilna i Poznania rozpoczęło
na poznańskim Starym Rynku wileńskie święto w stolicy
Wielkopolski - "Kaziuki". W tym roku zorganizowano je po raz
trzynasty.
Licznie przybyli Poznaniacy, na straganach ustawionych na Starym Rynku, mogli kupić kaziukowe serca, zjeść cepeliny z kapustą i bliny, a także kupić wyrabiane na Wileńszczyźnie palmy i okolicznościowe karty pocztowe z okolicznościowym datownikiem.
"Kaziuki" organizujemy na pamiątkę odbywających się od XVII wieku słynnych wileńskich Jarmarków Kaziukowych. Tam ludzie podczas tych spotkań się radują - my też tak chcemy i jak widać nam się udaje - powiedział Ryszard Liminowicz z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
Podczas jarmarku na scenie ustawionej na poznańskim Starym Rynku można podziwiać występy rodzimych i wileńskich artystów. W tym roku są to zespół "ZGODA" z Rudomina koło Wilna z tańcami białoruskimi, litewskimi, polskimi i żydowskimi oraz "Kapela Wileńska".
Fajna impreza. Smaczne te wschodnie dania, a i muzyka taka skoczna- powiedziała Elwira Krakowska, jedna z turystek odwiedzająca jarmark Kaziukowy.
Po południu w Centrum Kultury Zamek otwarto wystawę obrazów studentów i wykładowców ASP w Poznaniu, a pochodzących z kresów.
Kaziuki to tradycja związana z kościelnymi uroczystościami św. Kazimierza, patrona Litwy. Przed wojną, na dzień św. Kazimierza Królewicza, 4 marca, do Wilna z okolicznych miejscowości przybywali Polacy na tradycyjny odpust. Na straganach sprzedawano wtedy obwarzanki, pierniki, zioła lecznicze i palmy.
Patron Litwy - św. Kazimierz, polski królewicz, był drugim z sześciu synów Kazimierza Jagiellończyka. Zmarł 4 marca 1484 roku w wieku 26 lat. Uroczystości kanonizacyjne odbyły się w 1604 r. w Wilnie, gdzie w kościele św. Piotra i Pawła znajduje się jego sarkofag. Od 1960 r. św. Kazimierz jest również patronem Kawalerów Maltańskich.