13. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni i 11. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna
Dla wszystkich miłośników teatru, zaciekawionych diagnozą współczesności i nas samych, Teatr Miejski w Gdyni przygotowuje już po raz trzynasty festiwalowy przegląd najnowszych polskich produkcji teatralnych i czytania najlepszych sztuk nadesłanych na konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
09.05.2018 | aktual.: 10.05.2018 09:13
Tygodniowa teatralna uczta: dramaty, komedie, spektakle muzyczne i polityczne.
W dniach 13-20 maja w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się trzynasta edycja Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. R@Port to najważniejszy polski festiwal, prezentujący spektakle teatralne, których podstawą jest polska literatura współczesna. Jest, zgodnie z nazwą, „raportem” odnotowującym najważniejsze, najżywsze osiągnięcia w polskiej dramaturgii w danym roku.
Poprzez konkursową prezentację przedstawień teatralnych, festiwal „składa raport” o kondycji współczesnego dramatu polskiego i odpowiada na pytania:- Jaką wizję świata odsłania nam dzisiejszy teatr, jakich dotyka problemów, jaki obraz Polski i jej mieszkańców prezentuje widzom i jakimi środkami to czyni. Festiwal stanowi dla mieszkańców Gdyni i gości z całej Europy niepowtarzalną okazję spotkania artystów, prezentujących wielką panoramę polskiego teatru. Jednocześnie po raz jedenasty przyznana zostanie Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna, najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy, ustanowiona przez prezydenta Gdyni w 2007 roku.
W tym roku Festiwal otworzy pozakonkursowy „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz (Teatr Współczesny w Szczecinie/ Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu. Drugim pozakonkursowym przedstawieniem będzie „Śmierć wrogiem ojczyzny” Macieja Łubieńskiego i Michała Walczaka (Pożar w Burdelu), które zamknie R@Port 20 maja. W konkursie natomiast weźmie udział 7 spektakli: „Český díplom” Piotra Rowickiego wg Mariusza Szczygła, reż. Piotr Ratajczak, Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu;
„Ciemność” Pawła Demirskiego, reż. Monika Strzępka, Teatr IMKA w Warszawie/Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach; „Puppenhaus. Kuracja” Magdy Fertacz, reż. Jędrzej Piaskowski, TR WARSZAWA; „Wiele demonów” Jerzego Pilcha, reż. Mikołaj Grabowski, Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi /Teatr IMKA w Warszawie; „Gdyby Pina nie paliła, to by żyła” Aldony Kopkiewicz, reż. Cezary Tomaszewski, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu; „Kursk” Pawła Huellego, reż. Krzysztof Babicki, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni; „Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk” Agaty Dudy-Gracz, reż. Agata Duda-Gracz, Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu.
W ramach finału 11. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej zobaczymy czytania sztuk: „Wierna wataha” Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak (PiK), reżyseria: Radosław Maciąg; „Wracaj” Przemysława Pilarskiego, reżyseria: Natalia Orkisz; „Tożsamość Wila” Amanity Muskarii, reżyseria: Rafał Szumski; „Metro Afganistan” Łukasza Pawłowskiego, reżyseria: Jakub Skrzywanek; „widok z mojego balkonu” Moniki Siary, reżyseria: Anna Popiel.
Na czytania wstęp jest wolny. Warto zajrzeć do Teatru Miejskiego w Gdyni na jedną z najważniejszych imprez teatralnych w Polsce.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl