120 placów zabaw zagrażało bezpieczeństwu dzieci
121 placów zabaw zamknięto w woj. śląskim po
kompleksowej kontroli tego typu obiektów przeprowadzonej przez
inspektorów nadzoru budowlanego.
17.07.2006 16:00
Łącznie sprawdzono 4502 place zabaw; najwięcej obiektów niespełniających norm bezpieczeństwa znaleziono w Mysłowicach, Katowicach, Tarnowskich Górach i Jaworznie.
Inspektorzy zdecydowali o całkowitym zamknięciu 29 placów zabaw. Czasowo - do usunięcia poważnych usterek - wyłączyli z użytkowania 92 inne place, nakazali też zdemontowanie 994 niebezpiecznych urządzeń do zabawy - powiedział wicewojewoda śląski, Wiesław Maśka.
Najczęstszymi usterkami był brak elementów konstrukcyjnych oraz ich uszkodzenia mechaniczne. W wielu przypadkach inspektorzy zalecili modyfikację sprzętu, który potencjalnie mógł zagrażać bezpieczeństwu dzieci.
Według wicewojewody, nadzór budowlany sprawdzał zarówno faktyczny stan urządzeń oraz ich dokumentację techniczną, w tym atesty oraz raporty z obowiązkowych przeglądów technicznych.
Do wykonywania takich przeglądów zobowiązani są zarządcy placów zabaw, którymi najczęściej są najczęściej zakłady gospodarki komunalnej i spółdzielnie mieszkaniowe.
Właśnie spółdzielnia mieszkaniowa zarządzała jednym z placów w Czerwionce-Leszczynach, gdzie na początku maja poniósł śmierć 5- letni Marcel. Chłopiec zginął przygnieciony przewróconą zardzewiałą zjeżdżalnią.
Szefom spółdzielni rybnicka prokuratura przedstawiła w czerwcu zarzuty narażenia na niebezpieczeństwo użytkowników placu zabaw i nieumyślnego doprowadzenia do śmierci chłopca.
Po tej tragedii wielu właścicieli placów zabaw samodzielnie dokonało przeglądów i doraźnych napraw. Do kontroli przyłączyła się też policja - dzielnicowi, współpracując ze strażą miejską, informowali o stanie placów zabaw w swoich rewirach inspektorów nadzoru budowlanego.
Maśka zapowiedział, że zakończenie pełnego przeglądu placów zabaw w województwie nie oznacza, że inspektorzy przestaną zajmować się placami zabaw.
Sprawdzane będą rezultaty napraw, do których zostali zobowiązani ich zarządcy, a jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, powtórnie skontrolowane zostaną place zabaw przy przedszkolach i szkołach - podkreślił wicewojewoda.
8 czerwca Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomniał właścicielom i zarządcom nieruchomości w całym kraju o obowiązku zapewnienia właściwego stanu technicznego i bezpieczeństwa użytkowanych obiektów budowlanych, z zaleceniem pilnego przeprowadzenia przeglądów technicznych placów zabaw.
Informacja o wynikach kontroli placów zabaw przez inspektorów nadzoru budowlanego z całego kraju, miała zostać przedstawiona głównemu inspektorowi do 17 lipca.
Jednak, jak powiedziała rzecznik prasowy Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Danuta Kossobudzka "Urząd nie otrzymał jeszcze raportów z wszystkich województw, dlatego zbiorczy raport prawdopodobnie się opóźni". Kossobudzka zapewniła równocześnie, że "pracownicy Urzędu uczynią wszystko, co w ich mocy, by raport był gotowy jak najszybciej".