TVP
kielce
20-09-2016 (10:12)

12-latka urodziła dziecko. Personel szpitala był w szoku

• W szpitalu w Kielcach 12-latka urodziła dziecko
• Poród nastąpił przez cesarskie cięcie
• Dziewczynka jest jedną z najmłodszych matek w Polsce, a nawet Europie
• Ojcem dziecka jest 29-latek
• Mężczyzna przyznał się do winy i usłyszał już zarzut
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Do narodzin doszło w poniedziałek w szpitalu wojewódzkim w Kielcach. Dziecko 12-latki przyszło na świat przez cesarskie cięcie. Jak podaje Polska The Times, dziewczynka zaszła w ciążę w piątej klasie podstawówki.

Dla dobra 12-latki i jej dziecka szpital nie informuje o miejscu ich zamieszkania. Wiadomo jednak, że ojciec niemowlęcia to 29-latek z Wałbrzycha. Personel szpitala poinformował o sprawie policję i wałbrzyską prokuraturę, ponieważ to w tym mieście doszło do kontaktów płciowych mężczyzny z nastolatką.

Jak podaje RMF FM, Józef N. usłyszał już zarzut doprowadzenia do obcowania płciowego małoletniej poniżej 15. roku życia. Mężczyzna przyznał się do winy. Grozi mu za to od 2 do 12 lat więzienia.

Z ustaleń śledczych wynika, że w tym przypadku nie doszło do gwałtu. Wiadomo, że dziewczynka już wcześniej przebywała w placówce wychowawczej.

Niedojrzała matka

Lekarze z kieleckiego szpitala, cytowani przez Polska The Times, poinformowali, że zarówno niemowlę, jak i jego matka czują się dobrze. Podkreślali jednak, że z uwagi na swój wiek, dziewczynka nie do końca rozumiała, co się z nią dzieje.

Piotr Niziurski, doktor nauk medycznych, specjalista ginekologii i położnictwa z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, podzielił się jednak swoimi obawami dotyczącymi przyszłości dziecka. Jak powiedział cytowany przez Polska The Times specjalista, tak młode pacjentki są bardzo niedojrzałe, trudno więc namówić je do współpracy z lekarzami podczas porodu - nawet przy podawaniu im znieczulenia. W przypadku dziewczynki wykonano cesarskie cięcie, bo była ona zbyt drobna, żeby urodzić dziecko.

- To, co się stało, jest tylko dowodem na to, na jak złym poziomie jest w Polsce edukacja seksualna. Dużym problemem jest u nas także to, że nieletnia kobieta, która skończyła na przykład 16 czy 17 lat, nie może przyjść do doktora i poprosić o antykoncepcję, ponieważ do uzyskania pełnoletności doktor musi uzyskać na to zgodę jej matki. Niestety w wielu rodzinach seks nadal jest tematem tabu - stwierdził doktor.

Jak powiedziała Polska The Times Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, od 1 stycznia 2015 roku w lecznicy dziecko urodziło 14 niepełnoletnich matek, z których siedem w czasie porodu miało 17 lat, dwie - 16, jedna - 15, a pozostałe - 14 i 12.

Polub WP Wiadomości