12 kwietnia - Dzień Kosmonautyki
12 kwietnia - rocznica pierwszego lotu
człowieka w Kosmos - obchodzony jest jako Dzień Kosmonautyki. 12
kwietnia 1961 roku rosyjski kosmonauta Jurij Gagarin odbył
trwający półtorej godziny lot kosmiczny.
Obecnie trwa kilka dużych misji kosmicznych. Mars-Express szuka śladów wody i życia na Czerwonej Planecie. Sonda Cassini prowadzi badania Saturna i jego księżyców, w tym Tytana.
Loty kosmiczne zostały uznane za jedno z największych osiągnięć naukowych i technicznych ludzkości w XX wieku. Jeszcze w 1950 roku poważni uczeni wypowiadając się na temat przyszłości naszej cywilizacji nie wierzyli w możliwość lotów kosmicznych przed końcem stulecia. Tymczasem już w 1957 roku znalazł się na orbicie pierwszy sztuczny satelita, w 1961 roku człowiek poleciał w kosmos, a w 1969 roku - stanął na Księżycu. W ciągu 44 lat od lotu Gagarina w Kosmosie przebywało już ponad 500 astronautów, a wśród nich Polak - Mirosław Hermaszewski.
Rosyjskie stacje orbitalne od Saluta 5 po Mir i amerykańskie wahadłowce umożliwiły prawdziwy podbój kosmosu. Dobiega końca budowa międzynarodowej stacji orbitalnej ISS, w której obok kilkuosobowych ekip naukowych pojawiają się już pierwsi kosmiczni turyści.
Sukcesy kosmiczne okupione były ofiarami. Udany lot Gagarina poprzedziły śmiertelne wypadki. W 1967 roku w czasie ćwiczeń naziemnych w kapsule Apollo 3 zginęli w pożarze trzej amerykańscy kosmonauci. Śmiercią kosmonautów zakończyły się rosyjskie wyprawy Sojuz 1 i pierwszej trzyosobowej załogi stacji orbitalnej Salut 1. O krok od katastrofy była w 1970 roku wyprawa Apollo 13. Śmierć poniosły załogi amerykańskich wahadłowców Challenger i Columbia.
W ciągu najbliższych kilku lat rozpocznie się nowy etap w rozwoju lotów kosmicznych. Będą to regularne loty Ziemia - Księżyc i z powrotem, które rozpoczną się po wybudowaniu stałej bazy naukowej na Srebrnym Globie. Coraz poważniej myśli się o załogowej wyprawie na Marsa, planowanej na 2015-2020 r. (mila)