11 sierpnia - kalendarium historyczne
11 sierpnia 1579 - Oblężenie Połocka
Król Stefan Batory rozpoczął oblężenie twierdzy połockiej, która była pierwszym celem kampanii otwierającej wojnę z Rosją o odzyskanie Inflant i ziemi połockiej, zagarniętych przez Iwana IV Groźnego. Twierdza padła po zaledwie 20 dniach walk.
19.05.2016 | aktual.: 17.02.2020 00:44
11 sierpnia 1804 - Powstaje Cesarstwo Austrii
W reakcji na proklamowanie przez Napoleona Cesarstwa Francuskiego, monarchia Habsburgów zostaje przekształcona w Cesarstwo Austrii. Pierwszym władcą zostaje Franciszek II Habsburg - jako Franciszek I. W 1867 roku cesarstwo stało się jedną z dwóch części dualistycznych Austro-Węgier.
11 sierpnia 1892 - Urodził się Władysław Anders
W Błoniu pod Kutnem na świat przychodzi Władysław Anders, generał Wojska Polskiego i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w latach 1944-1945, a później następca Prezydenta RP w okresie 1950-1954. Po klęsce Polski w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku Anders został internowany w Związku Radzieckim. Od sierpnia 1941 roku był dowódcą organizowanej tam Armii Polskiej. Dowodził II Korpusem Polskim w czasie m.in. walk o Monte Cassino. Anders był przywódcą politycznym emigracyjnych środowisk wojskowych i symbolem wolnej Polski dla podziemia niepodległościowego. Po wojnie nigdy nie było mu dane wrócić do kraju, zmarł 12 maja 1970 roku w Londynie.
11 sierpnia 1937 - Piekło Polaków w ZSRR
Szef NKWD Nikołaj Jeżow podpisał rozkaz o rozpoczęciu tzw. operacji polskiej, w czasie której skazano prawie 140 tys Polaków w ZSRR, z tego zamordowano bezpośrednio 111 tys osób, a niemal 30 tys. skazano na pobyt w łagrach. Deportowano też ponad 100 tys. Polaków do Kazachstanu, na Syberię oraz w rejony Charkowa i Dniepropietrowska.
11 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: upada obrona Woli i Ochoty
11 sierpnia generalne natarcie Niemcy kierują na ul. Okopowa, w rejon cmentarzy i ruin getta. Wobec przewagi nieprzyjaciela, oddziały ppłk. Jana Mazurkiewicza "Radosława" z ciężkimi stratami wycofują się w kierunku ul. Stawki. Obrona Woli upada, a ul. Stawki staje się najbardziej wysuniętym na zachód odcinkiem osłaniającym Stare Miasto.
Niemcy nacierają na Starówkę z Mariensztatu i ruin Zamku oraz od strony Placu Teatralnego. Stare Miasto, bombardowane codziennie z powietrza, ostrzeliwuje też z praskiego brzegu Wisły niemiecka artyleria.
W nocy z 11 na 12 sierpnia załoga Starego Miasta przyjmuje zrzuty broni i amunicji. Pada ostatni punkt oporu na Ochocie - "Reduta Wawelska". Oddziały ppor. Jerzego Gołembiewskiego Stacha"" ewakuują się kanałami w kierunku Śródmieścia i Mokotowa. Oddziały RONA opanowują Ochotę i Al. Jerozolimskimi zbliżają się do Placu Starynkiewicza.
Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego."