Polska11 nadawców ubiega się o miejsca na pierwszym multipleksie

11 nadawców ubiega się o miejsca na pierwszym multipleksie

Na zakończenie konkursu na dwa ostatnie miejsca na pierwszym multipleksie czeka 11 nadawców. Decyzję o tym, kto otrzyma koncesje na nadawanie kanałów filmowego i edukacyjnego, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może podjąć na początku września.

11 nadawców ubiega się o miejsca na pierwszym multipleksie
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

Ostatnie dwa miejsca na multipleksie pierwszym otrzymają kanały o charakterze edukacyjnym i filmowym.

- Pierwsze posiedzenie po wakacjach będzie 3 lub 4 września. Nie oznacza to jednak, że wtedy zapadnie ostateczna decyzja, kto otrzyma koncesje - poinformowała rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska.

Rada zapowiadała rozstrzygnięcie konkursu w lipcu, do tej pory rozstrzygnęła go połowicznie, przyznając miejsca na pierwszym multipleksie TV Trwam i TVP ABC. Stacja o. Tadeusza Rydzyka będzie emitować kanał o charakterze społeczno-religijnym, Telewizja Polska wygrała w kategorii kanału dla dzieci.

To ostatni konkurs na nadawanie ogólnodostępne w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

O koncesję na nadawanie kanału filmowego ubiega się czterech wnioskodawców.

Spółka Kino Polska TV we współpracy z Agorą chce wystartować z kanałem Stopklatka TV. Spółka jest właścicielem portalu filmowego stopklatka.pl i nadawcą programu Kino Polska. Agora, wydawca m.in. "Gazety Wyborczej", kupi akcje spółki, jeżeli Stopklatka TV otrzyma koncesję na nadawanie naziemne. Według spółki jej pomysł poparło ok. 120 polskich twórców, m.in. Roman Polański, Joanna i Krzysztof Krauze, Jerzy Hoffman, Wojciech Smarzowski i Wojciech Kilar. W radzie programowej mają zasiąść m.in. Andrzej Wajda, Agnieszka Holland i Juliusz Machulski.

Wajda, Holland i Machulski znaleźli się też wśród polskich reżyserów wspierających starania o koncesję dla kanału Telekino, konkurenta Stopklatki TV. To pomysł spółki TV Film, której udziałowcami są Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i dystrybutor filmowy Kino Świat. Leszek Kozioł z TV Film poinformował PAP, że do wniosku koncesyjnego dołączyli "listy poparcia od większości znanych polskich reżyserów", obok Wajdy, Holland i Machulskiego, m.in. Krzysztofa Zanussiego i Jacka Bromskiego. Grupa ZPR jest już nadawcą dwóch kanałów nadawanych z multipleksu pierwszego: Eska TV i Polo TV. Spółka bierze udział także w konkursie na program edukacyjny.

Z kanałem filmowym na multipleksie pierwszym chcą też wystartować telewizja Polsat (nadająca program Polsat Film) i Mediasat (nadawca programu Tele5).

O nadawanie kanału edukacyjnego stara się większa liczba nadawców. Złożono osiem ofert, jednak z przyczyn formalnych wniosek jednego z nich - spółki 4Fun Media - odrzucono.

W konkursie bierze udział spółka Apella, której prezesem jest b. prezes TVP Romuald Orzeł. Spółka jest głównym udziałowcem spółki Fratria - wydawcy pisma "W Sieci".

Spółka TV Spektrum w całości należąca do Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych złożyła ofertę kanału Fokus.

W konkursie startuje też spółka Media Works zależna od Platformy Mediowej Point Group, wydawcy m.in. tygodników "Wprost" i "Do Rzeczy" oraz miesięcznika "Film".

O koncesję ubiega się również Edusat, nadawca kanału Edusat i wydawca lewicowego "Dziennika Trybuna". Stacja przez wiele lat była związana z Wyższą Szkołą Społeczno-Ekonomiczną w Warszawie.

TVR, nadawca kanału satelitarnego TVR, przygotował ofertę z programem kanału TVE.

Z kolei Discovery Communications Europe proponuje kanał DMAX. Program telewizyjny o tej samej nazwie nadawany jest w Niemczech i Wielkiej Brytanii, ramówka ukierunkowana jest na męską część publiczności, znajdują się w niej programy o motoryzacji, podróżach, technologii.

Nadawać program edukacyjny chce też katowicka spółka TVS (dawna TV Silesia).

Kanały wyłonione w konkursie rozpoczną nadawanie na pierwszym multipleksie nie później niż 28 kwietnia 2014 r. Wtedy miejsce zwolnią znajdujące się tam tymczasowo programy Telewizji Polskiej.

Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Na MUX 1 można oglądać kanały: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV i T-TV, na MUX 2 - Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, Puls, Puls 2, TV4 i TV6, na MUX 3 - TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)