Polska11 listopada 2003 - Parada Niepodległości

11 listopada 2003 - Parada Niepodległości


11 listopada ulicami Głównego Miasta w Gdańsku przejdzie Parada Niepodległości. Będzie to uroczystość inna niż dotychczasowe, tradycyjne obchody tego święta. Organizatorzy chcą by 11 listopada - rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę świętować w radosny sposób. Dla każdego, kto tego chce, będzie to niepowtarzalna możliwość zaprezentowania swojej obecności, działalności, dokonań i zamierzeń. Wirtualna Polska objęła patronat medialny nad paradą.

11 listopada 2003 - Parada Niepodległości
Źródło zdjęć: © Stowarzyszenie SUM

Parada

Organizatorem Parady jest Stowarzyszenie SUM założone przez osoby znane m.in. z organizacji takich wydarzeń jak „Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan na koniec wieku” czy wielka wystawa „Sybir pro memento”. Parada Niepodległości rozpocznie się na Targu Rybnym i ulicą Podwale Staromiejskie przejdzie pod pomnik Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. "W całej Europie, nie mówiąc już o USA, duma z przynależności narodowej jest bardzo silna, a flagi narodowe przez okrągły rok wiszą przed każdym niemal domem czy siedzibą firmy. Nie ma konfliktu między byciem patriotą a byciem Europejczykiem. Skandynawia, najbardziej chyba kosmopolityczna część świata, jest cała obwieszona flagami narodowymi. Jeśli mogłem nieść polską flagę przez całą Antarktydę, by ją zatknąć na biegunie, to tym bardziej mogę ją nieść w paradzie w Gdańsku" – powiedział zdobywca obu biegunów Marek Kamiński.

"Parada jest inicjatywą społeczną, całkowicie oddolną. Chcemy by była taka wielka, jak wielki jest kapitał społeczny w Gdańsku i Trójmieście. Każdy, kto jest dumny z 11 listopada i chce się cieszyć w ten dzień, będzie przyjęty z tym, z czym przyjdzie" – mówi Adam Hlebowicz ze Stowarzyszenia SUM organizującego Paradę. "A chcielibyśmy, aby ludzie pochwalili się tym, co mają najlepszego. Jeśli wiec ktoś prowadzi np. sklep warzywny niech wytnie ze styropianu wielką marchewkę, pomaluje ją na biało-czerwono i przyjdzie z nią. Jeśli jest grupa miłośników gołębi, może uświetnić ten dzień przychodząc z tymi ptakami. Ktoś, kto umie grać na jakimś instrumencie, niech zagra dla innych" - dodał Hlebowicz.

Jak dotychczas, jeszcze przed publicznym ogłoszeniem informacji o Paradzie przybycie ze swym jachtem, na lawecie, zapowiedział Roman Paszke, strażacy wystawią m.in. zabytkowy wóz gaśniczy ciągniony przez konie. Będą amatorskie orkiestry, właściciele zabytkowych samochodów, rowerzyści, reprezentanci ulic i dzielnic, kibice klubów sportowych. Nie ma ograniczeń wiekowych i żadnych innych. Nazwiska wszystkich uczestników Parady Niepodległości zostaną wydrukowane w Dzienniku Bałtyckim. Na kilka dni przed Paradą w dzienniku będzie można znaleźć specjalny kupon, który następnie należy odesłać pocztą, albo wrzucić do specjalnych skrzynek podczas przemarszu.

Konkurs Flagowy

Ważną częścią Parady Niepodległości będzie Konkurs Flagowy – na najpiękniejszy emblemat narodowy bądź flagę – wykonane własnoręcznie. Forma dzieł jest dowolna. Główną nagrodą w konkursie jest wyjazd z Adamem Małyszem na Turniej z Zakopanem, ufundowany przez Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo Kredytową (SKOK)! Emblematy przygotowane przez uczestników zostaną zebrane na zakończenie Parady, ocenione przez jury i w trzeciej dekadzie listopada wystawione na wernisażu w Nowym Ratuszu w Gdańsku. Już teraz wszyscy są zaproszeni.

Istotne wydarzenia wokół Parady

Przebrania i makijaże – akcentem wyróżniającym Paradę Niepodległości od innych imprez będą m.in. niekonwencjonalne przebrania i inne akcenty narodowe uczestników.

Nieograniczone możliwości prezentacji – organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa czy osoby prywatne mogą zaprezentować się w dowolny sposób: za pomocą transparentów, ruchomych dekoracji, przebrań etc. Parada jest okazją do pokazania się z nowej strony dla wszystkich, którzy tego chcą.

Gadżety i nagrody – W miarę posiadanych środków uczestnicy parady otrzymają przygotowane przez organizatorów i sponsorów gadżety zawierające elementy narodowe: biało-czerwone parasole, płaszcze przeciwdeszczowe, lizaki w kolorze czerwonym etc.

Możliwość uwiecznienia – nazwiska wszystkich uczestników, którzy wypełnią kupon wycięty z Dziennika Bałtyckiego zostaną wydrukowane w formie listy obecności.

Konkurs flagowy – konkurs na najpiękniejszą flagę, godło bądź inny emblemat o charakterze narodowym. Flagi zostaną zebrane 11 listopada, po zakończeniu parady, a następnie ocenione przez komisję i nagrodzone. Główna nagroda – wyjazd z Adamem Małyszem na turniej narciarski w Zakopanem. Wręczenie nagród zostanie połączone z wystawą flag w Nowym Ratuszu.

Organizatorzy

Stowarzyszenie SUM Gdańsk:

Patroni honorowi

Jan Nowak Jeziorański
Paweł Adamowicz, prezydent miasta Gdańska
Marek Kamiński, najsłynniejszy polski podróżnik – zdobywca
Roman Paszke, wielki polski żeglarz i kapitan

Patroni medialni:Dziennik Bałtycki, Radio PLUS, Telewizja Gdańsk, miesięcznik „30 DNI” oraz portal Wirtualna Polska.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)