11. Festiwal Gwiazd w Gdańsku zamiast w Międzyzdrojach
Otwarcie wystawy sztuki polskiej XX wieku ze
zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie "A to Polska właśnie..."
zainaugurowała w sobotę jedenastą edycję Festiwalu Gwiazd. W tym
roku Festiwal po raz pierwszy odbywa się w Gdańsku, a nie - jak
przez ostatnie 10 lat - w Międzyzdrojach.
Wystawa w gdańskiej Zielonej Bramie jest panoramą sztuki polskiej minionego wieku. Zwiedzający mogą obejrzeć ponad sto prac, obrazów i rzeźb ilustrujących wszystkie najważniejsze kierunki i trendy w sztuce tego okresu.
Na wystawie zobaczyć można dzieła m.in. Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Stanisława Ignacego Witkiewicza i Antoniego Fałata.
- Festiwal Gwiazd, potrwa do 5 lipca. Centrum imprezy będzie siedziba Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka nad brzegiem Motławy w centrum miasta. By atmosfera przypominała tę z wcześniejszych festiwali, została tam usypana plaża o powierzchni 6,5 tys. metrów kwadratowych.
Jedną z głównych atrakcji Festiwalu Gwiazd będzie symboliczne odciśnięcie dłoni przez artystów na Bursztynowej Promenadzie Gwiazd.
W tym roku znajdą się tam odlewy dłoni 15 artystów, m.in. Joanny Brodzik, Andrzeja Chyry, Andrzeja Grabowskiego, Petera Greenawaya, Pawła Huelle, Volkera Schloendorffa, Jerzego Maksymiuka, Jerzego Stuhra i Janusza Morgensterna. Obok zostanie odsłonięta instalacja z odciskami dłoni ponad 100 artystów, skopiowanymi z Międzyzdrojów, autorstwa prof. Adama Myjaka.
W ramach Festiwalu Gwiazd odbędzie się kilkadziesiąt imprez kulturalnych, m.in. koncertów, spektakli teatralnych, wystaw, pokazów filmowych i spotkań z artystami.
Podczas festiwalu m.in. odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu Volkera Schloendorffa "Zapomniana bohaterka" o b. legendarnej działaczce "Solidarności" Annie Walentynowicz, którego zamknięty pokaz zaplanowano na środę - ostatni dzień Festiwalu. Na projekcję zaproszono Annę Walentynowicz.
Ostatniego dnia Festiwalu publiczność będzie miała również okazję obejrzeć m.in. Koncert "Dzieci Solidarności" w reżyserii Romana Kołakowskiego, z udziałem m.in. Olgierda Łukaszewicza, Jerzego Zelnika, Ewy Dałkowskiej i Ewy Błaszczyk.
Dochód z Festiwalu ma zasilić fundację Ewy Błaszczyk - "Akogo?". Jej celem jest wybudowanie w Polsce kliniki, w której stworzone zostaną warunki do leczenia dzieci po urazach neurologicznych, wymagających długiej i kosztownej rehabilitacji.