Polska1000-lecie biskupstwa we Wrocławiu

1000-lecie biskupstwa we Wrocławiu

Millenium Wrocławia i biskupstwa wrocławskiego uczczono w sobotę mszą, odprawioną na wrocławskim rynku. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, marszałek Sejmu Maciej Płażyński i premier Jerzy Buzek.
Celebrze przewodniczył legat papieski kard. Edmund Szoka ze Stanów Zjednoczonych. Eucharystię koncelebrowało 60 biskupów katolickich, w tym prymas Polski kard. Józef Glemp, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, hierarchowie z zagranicy oraz biskupi greckokatoliccy z Polski, Ukrainy, Słowacji i Czech.
Na rynku zgromadziło się kilkanaście tysięcy wrocławian. W homilii kard. Szoka wyraził nadzieję, że dzisiejsza Polska będzie skutecznie zmagała się z panującym sekularyzmem, nadmiernym personalizmem i indywidualizmem.
W trakcie przekazywania "znaku pokoju" Aleksander Kwaśniewski uścisnął dłonie wielu obecnym politykom i duchownym. Nie doszło jednak do tego między prezydentem RP a liderem AWS, być może z powodu dużej odległości w jakiej obaj panowie znajdowali się od siebie - zauważyli sprawozdawcy.

Po mszy, we wrocławskim Ratuszu z Episkopatem i władzami miasta spotkał się Prezydent RP. Historia miasta związana była i z Polską, i z Niemcami, z Austrią, Węgrami, Czechami, Żydami, Ukraińcami i z wieloma przybyszami z całego świata, którzy tutaj szukali dla siebie miejsca i możliwości rozwoju. Wrocław może być swoistym przykładem jak silne mogą być europejskie więzi - powiedział prezydent podczas spotkania.
Jedną z uroczystości towarzyszących obchodom millenium biskupstwa wrocławskiego było nadanie honorowego obywatelstwa Wrocławia, Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. (aka)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)