Trwa ładowanie...
unicef

100 tys. zł od UNICEF - świat pomaga Haiti

Silne trzęsienie ziemi, które nawiedziło Haiti, dotknęło nawet trzy mln ludzi - oceniła Międzynarodowa Federacja Czerwonego Krzyża. Benedykt XVI modlił się za ofiary i zapewnił wszystkich poszkodowanych o swej bliskości. Z pomocą dla Haiti ruszyły już międzynarodowe organizacje pomocowe. Zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych ogłosił też UNICEF, który na pomoc przekazał już 100 tys. zł.

Share
100 tys. zł od UNICEF - świat pomaga Haiti
d1h1gh0

Papież: modlę się za Haiti

Papież podczas spotkania z wiernymi powiedział: Pragnę teraz skierować apel w związku z dramatyczną sytuacją, w jakiej znajduje się Haiti. Myśl moją kieruję w szczególności do ludności, boleśnie dotkniętej przed kilkoma godzinami przez niszczycielskie trzęsienie ziemi, które spowodowało poważne ofiary w ludziach, wielką liczbę pozbawionych dachu nad głową i zaginionych oraz ogromne szkody materialne.

d1h1gh0

- Zachęcam wszystkich, by przyłączyli się do mojej modlitwy do Pana za ofiary tej katastrofy i za tych, którzy opłakują ich śmierć. Zapewniam o mojej duchowej bliskości tych, którzy stracili własny dom, a także wszystkie osoby dotknięte w różny sposób przez ten ciężki kataklizm prosząc dla nich Boga o pociechę i ulgę w cierpieniu - mówił Benedykt XVI.

Następnie dodał: apeluję do wszystkich o szczodrobliwość, by nie zabrakło tym braciom i siostrom, którzy znajdują się w potrzebie i bólu, naszej konkretnej solidarności i czynnego wsparcia ze strony wspólnoty międzynarodowej.

- Kościół katolicki przystąpi natychmiast do działania poprzez swoje instytucje charytatywne, aby wyjść naprzeciw najpilniejszym potrzebom ludności - zapewnił papież.

Pomoc organizacji humanitarnych

Pomoc dla dotkniętego trzęsieniem ziemi Haiti szykuje Czerwony Krzyż i inne organizacje pomocowe. Pomoc zapowiadają także m.in. Niemcy, Francja, Szwajcaria i Hiszpania. Gotowość pomocy zgłasza też Bank Światowy.

d1h1gh0

- Najpilniejsze potrzeby to odszukanie ofiar i pomoc, otwarcie szpitali polowych, pilna pomoc medyczna, oczyszczenie wody, schronienie dla ofiar, logistyka i telekomunikacja - podkreśla Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC).

Rzecznik Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża zapowiedział, że jego organizacja wyśle na Haiti dużą ekipę ratunkową, która pomoże szpitalom opiekować się ofiarami trzęsienia ziemi.

100 tys. zł od UNICEF

Akcję ratunkową rozpoczął też UNICEF. We współpracy z innymi agendami ONZ zapewni dostęp do czystej wody, urządzeń sanitarnych i podstawowej opieki zdrowotnej. Ponadto UNICEF mobilizuje środki i siły, by zapewnić najmłodszym poszkodowanym ochronę przed przemocą.

Pracę w Polskim Komitecie Narodowym UNICEF rozpoczął sztab kryzysowy, który na bieżąco monitoruje sytuację na Haiti. UNICEF Polska podjął decyzję o przekazaniu pierwszych 100 tysięcy złotych na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi. Organizacja zwróciła się w trybie pilnym do MSWiA z wnioskiem o otwarcie zbiórki publicznej. Datki można już wpłacać na stronie internetowej www.unicef.pl.

d1h1gh0

Podziel się opinią

Share
d1h1gh0
d1h1gh0
Więcej tematów