Trwa ładowanie...
d4hgz3b

100 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską

Ruch Autonomii Śląska szacuje, że co najmniej 100 tys. osób uczestniczących w spisie powszechnym zadeklarowało przynależność do narodowości śląskiej.

d4hgz3b
d4hgz3b

Informacje, które posiadamy pochodzą od niektórych rachmistrzów i wskazują, że na przykład w dziesięciu obwodach w Katowicach narodowość Śląską zadeklarowało 15% badanych - twierdzi Jerzy Gorzelik z Ruchu Autonomii Śląska.

Zdaniem Gorzelika liczba ta byłaby wyższa gdyby nie nieprawidłowości, które od początku trwania spisu Ruch zarzuca rachmistrzom. W tej sprawie organizacja skierowała osiem doniesień do prokuratury a ponad 100 razy interweniowała w biurach spisowych.

Chodzi o domniemane przypadki nakłaniania respondentów deklarujących narodowość śląską do wpisania polskiej oraz np. wpisywanie narodowości śląskiej ołówkiem.

Dyrektor Urzędu Statystycznego w Katowicach Wiesław Wiatrak uważa, że nie istnieją na razie dane, które mogłyby potwierdzić liczbę osób, które zadeklarowały przynależność do narodowości śląskiej.

Wiatrak podkreślił, że jeżeli były przypadki nakłaniania respondentów do wybrania narodowości polskiej to były one jednostkowe i wynikały ze złej interpretacji przepisów. Taki przypadek był na przykład w Tarnowskich Górach, gdzie interweniowaliśmy - wyjaśnił Wiatrak. (an)

d4hgz3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hgz3b
Więcej tematów