Trwa ładowanie...
d13gv53
d13gv53
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

10 tys. zwolenników ultranacjonalisty Szeszelja wiwatowało na jego cześć w Belgradzie

Około 10 000 osób wiwatowało w sobotę na placu Republiki w centrum Belgradu na cześć serbskiego ultranacjonalisty i zbrodniarza wojennego, 60-letniego b. wicepremiera Vojislava Szeszelja, aby zaprotestować przeciwko proeuropejskiej postawie obecnego rządu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d13gv53

Szeszelj wrócił w tych dniach do Serbii, zwolniony tymczasowo z powodu zaawansowanej choroby nowotworowej po 12 latach w areszcie Międzynarodowego Trybunału ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii. Trybunał ten sądzi go za zbrodnie popełnione w Bośni i Hercegowinie oraz w Chorwacji w latach 1991-93. Szeszelj przemawiał do tłumu, który przybył na wiec z jego portretami i portretami prezydenta Rosji Władimira Putina.

Wykorzystując niezadowolenie Serbów z powodu cięć płacowych i obniżki emerytur, Szeszelj oświadczył: "Nie będziemy czekać na zakończenie kadencji obecnego rządu. Chcemy wyborów już w przyszłym roku. Potrzeba nam nowej polityki gospodarczej. Serbia musi wybierać, czy chce być sojusznikiem wschodu (czytaj Rosji), czy Zachodu, gdzie są wszyscy jej wrogowie".

Tłum wiwatował, powiewając flagami serbskimi i rosyjskimi.

d13gv53

- Musimy zwrócić się w stronę Rosji, ponieważ przystąpienie do Unii Europejskiej byłoby dla nardu serbskiego prawdziwą katastrofą - powiedział Szeszelj, zaznaczając jednocześnie, że jego kraj "nie chce konfliktu z UE" i jeśli Unia zgodzi się współpracować z Belgradem na zasadzie równości, "to dlaczego nie".

Szeszelj zapowiedział też, że "tchnie nowe życie" w swą partię i ją "odrodzi", przyciągając "wszystkich niezadowolonych".

Obiecał odsunąć od władzy swych dawnych sojuszników i towarzyszy partyjnych - obecnego prezydenta Tomislava Nikolicia i premiera Aleksandara Vucicia. Obaj byli do 2008 roku członkami skrajnie nacjonalistycznej Serbskiej Partii Radykalnej, ale zmienili orientację, tworząc proeuropejską partię.

d13gv53

Podziel się opinią

Share

d13gv53

d13gv53
Więcej tematów