Trwa ładowanie...
d18xkxb
15-11-2014 21:55

10 tys. zwolenników ultranacjonalisty Szeszelja wiwatowało na jego cześć w Belgradzie

Około 10 000 osób wiwatowało w sobotę na placu Republiki w centrum Belgradu na cześć serbskiego ultranacjonalisty i zbrodniarza wojennego, 60-letniego b. wicepremiera Vojislava Szeszelja, aby zaprotestować przeciwko proeuropejskiej postawie obecnego rządu.

d18xkxb
d18xkxb

Szeszelj wrócił w tych dniach do Serbii, zwolniony tymczasowo z powodu zaawansowanej choroby nowotworowej po 12 latach w areszcie Międzynarodowego Trybunału ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii. Trybunał ten sądzi go za zbrodnie popełnione w Bośni i Hercegowinie oraz w Chorwacji w latach 1991-93. Szeszelj przemawiał do tłumu, który przybył na wiec z jego portretami i portretami prezydenta Rosji Władimira Putina.

Wykorzystując niezadowolenie Serbów z powodu cięć płacowych i obniżki emerytur, Szeszelj oświadczył: "Nie będziemy czekać na zakończenie kadencji obecnego rządu. Chcemy wyborów już w przyszłym roku. Potrzeba nam nowej polityki gospodarczej. Serbia musi wybierać, czy chce być sojusznikiem wschodu (czytaj Rosji), czy Zachodu, gdzie są wszyscy jej wrogowie".

Tłum wiwatował, powiewając flagami serbskimi i rosyjskimi.

- Musimy zwrócić się w stronę Rosji, ponieważ przystąpienie do Unii Europejskiej byłoby dla nardu serbskiego prawdziwą katastrofą - powiedział Szeszelj, zaznaczając jednocześnie, że jego kraj "nie chce konfliktu z UE" i jeśli Unia zgodzi się współpracować z Belgradem na zasadzie równości, "to dlaczego nie".

d18xkxb

Szeszelj zapowiedział też, że "tchnie nowe życie" w swą partię i ją "odrodzi", przyciągając "wszystkich niezadowolonych".

Obiecał odsunąć od władzy swych dawnych sojuszników i towarzyszy partyjnych - obecnego prezydenta Tomislava Nikolicia i premiera Aleksandara Vucicia. Obaj byli do 2008 roku członkami skrajnie nacjonalistycznej Serbskiej Partii Radykalnej, ale zmienili orientację, tworząc proeuropejską partię.

d18xkxb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18xkxb
Więcej tematów