Polska10 rocznica przystąpienia Polski do Konwencji Genewskiej

10 rocznica przystąpienia Polski do Konwencji Genewskiej

W tym roku mija 10 rocznica przystąpienia Polski do Konwencji Genewskiej, która w 1951 roku uregulowała status uchodźców.

Przez ten czas zrobiliśmy dużo, jeśli chodzi o wprowadzenie standardów prawa w zakresie przyznawania statusu uchodźcy. Niestety, za mało interesujemy się osobami, które ten status otrzymały - uważa Tomasz Kuba Kozłowski z Rady do Spraw Uchodźców. Na utrzymanie uchodźcy wydajemy cztery razy mniej niż na osoby ubiegające się o ten status.

Jak powiedziała Agnieszka Siarkiewicz z biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców, w ubiegłym roku w Polsce złożono ponad 4500 wniosków o nadanie statusu uchodźcy. Pozytywnie rozpatrzono 78. W kwietniu parlament uchwalił nowelizację ustawy o cudzoziemcach, która wprowadziła mechanizmy selekcyjne pozwalające na szybkie odróżnienie uchodźcy od imigranta ekonomicznego. Rozwiązania te służą ograniczeniu liczby osób, którym się będzie pomagało.

Z sondaży wynika, że co czwarty Polak opowiada się za wysłaniem uchodźców z powrotem do państw, z których przyjechali. Jedynie co szósty ankietowany pozwoliłby uchodźcom osiedlić się w naszym kraju na stałe.

konwencjagenewskarocznica

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)