Trwa ładowanie...
d3rodlh
09-05-2009 14:45

10. Parada Schumana w pięciolecie wejścia Polski do UE

Barwny korowód ponad 1,5 tys. entuzjastów
Unii Europejskiej przeszedł Traktem Królewskim w
Warszawie w 10. Paradzie Schumana, w 5. rocznicę członkostwa
Polski w UE.

d3rodlh
d3rodlh

Honorowym gościem parady był w tym roku Tadeusz Mazowiecki - pierwszy premier III RP, nazywany w sobotę "polskim ojcem Unii Europejskiej". Apelował on do wszystkich zebranych o udział w eurowyborach, napominając, że w kraju, w którym poparcie dla członkostwa w Unii jest na poziomie 80%, niepodobna, by frekwencja wyborcza wyniosła kilkanaście procent. - Nie namawiam do żadnej z list, ale pokażmy, że Polska w europarlamencie chce coś znaczyć - mówił Mazowiecki.

Uczestnicy parady zebrali się na Placu Zamkowym w Warszawie, gdzie mieszkańcy stolicy mogli przechadzać się wśród powiewających flag Polski, Unii i poszczególnych krajów członkowskich, czy młodych ludzi poprzebieranych za różne historyczne i literackie postaci europejskie - wielu chętnie fotografowało się więc z Napoleonem, Don Kichotem i Dulcyneą, czy Asteriksem i Obeliksem. Do Warszawy przyjechała młodzież z całej Polski: od Augustowa po Bytom.

Potem Krakowskim Przedmieściem ruszyła parada, na czele której jechała zadaszoną platformą, a na niej: Mazowiecki, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, b. wiceszef Parlamentu Europejskiego Janusz Onyszkiewicz, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Marek Safian, a także kandydaci do europarlamentu: Róża Thun, Wojciech Olejniczak, Dariusz Rosati, czy Marek Borowski.

Przejeżdżając obok Pałacu Prezydenckiego, uczestnicy Parady pozdrawiali Lecha Kaczyńskiego, zachęcali go do odwiedzin Miasteczka Europejskiego na Nowym Świecie.

d3rodlh

Wśród idących w Paradzie Schumana można było zauważyć sporą grupę osób z biało-czerwono-białymi flagami Białorusi, zakazanymi w tamtym kraju. Byli pozdrawiani w szczególny sposób, z nadzieją na otwarcie się Unii na Białoruś i Białorusi na Unię Europejską. Konstantin, dwudziestoparoletni białoruski uchodźca, mieszka w Polsce od 2006 r., musiał wyjechać z Białorusi po wyborach prezydenckich 2006 roku, od tej pory nie widział swoich rodziców.

Na paradę - jak co roku - przyjeżdża młodzież szkolna z całego kraju, zrzeszona w Klubach Europejskich, zakładanych pod auspicjami Fundacji Roberta Schumana. - Naszą młodzież bardzo interesują sprawy Unii Europejskiej. Wiedzą, że mogą na tym wiele skorzystać jako obywatele całej Europy - mówiła Bernadeta Kowalska, opiekunka klubu "Euro Umbrella" z Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie.

Na Nowym Świecie zorganizowano Miasteczko Europejskie, gdzie wszyscy, mogli wziąć udział w prawyborach do PE. Organizacje pozarządowe promowały akcję Pępek Świata, którym stanie się polska gmina z najwyższą frekwencją w czerwcowych eurowyborach. Na wielkiej planszy zatytułowanej "Twój sen o Europie" widać było odręczne dopiski; ktoś napisał: "wszędzie jestem u siebie".

Paradę zakończyło odśpiewanie Ody do Radości, której słowa przedstawiano też w języku migowym. Potem zagrał zespół "Bracia".

d3rodlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rodlh
Więcej tematów