1 sierpnia 527 - Justynian I Wielki rozpoczął panowanie
Justynian I Wielki został cesarzem bizantyjskim. Przyczynił się do ogromnego rozwoju gospodarczego, kulturalnego i militarnego Bizancjum. Był fundatorem kościołów, między innymi bazyliki Hagia Sofia, a także reformatorem administracji państwowej. Podjął próbę odzyskania władzy nad dawnym terytorium całego Cesarstwa Rzymskiego, jednak mimo licznych sukcesów próba ta zakończyła się niepowodzeniem. Panował do 565 roku.
1 sierpnia 1520 - Urodził się Zygmunt August
Urodził się Zygmunt August, ostatni król Polski i Wielki Książę Litewski z rodu Jagiellonów, panujący od 1548 roku. To za jego rządów w 1569 roku podpisana została unia lubelska, która tworzyła zjednoczone państwo - Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Okres panowania Zygmunta Augusta zaznaczył się wielkim rozkwitem kultury, nauki i sztuki. Król podjął decyzję o rozbudowie Zamku Warszawskiego i o postawieniu pierwszego stałego mostu na Wiśle. Zmarł 7 lipca 1572 roku.
1 sierpnia 1798 - Bitwa pod Abukirem
Flota brytyjska pod dowództwem kontradmirała Horatio Nelsona zadała klęskę flocie francuskiej w bitwie u ujścia Nilu. Porażka ta przekreśliła plany Napoleona trwałego opanowania Egiptu i odcięcia Wielkiej Brytanii od jej posiadłości w Indiach.
1 sierpnia 1927 - Powstała Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza
Zbrojne ramię Komunistycznej Partii Chin zostało utworzone pod nazwą Armia Czerwona. Obecną nazwę przyjęła w czerwcu 1946 roku.
1 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: rozpoczynają się walki o wyzwolenie stolicy
1 sierpnia o godz. 7.00 - łączniczki alarmowe otrzymują rozkaz Komendanta Okręgu Warszawskiego AK płk. dypl. Antoniego Chruściela "Montera" - o ustaleniu Godziny "W" na 1 sierpnia, godzina 17.00. Mobilizacja natrafia na trudności w postaci braku broni, czasu na jej wydobycie i zebranie plutonów. Godzina "W" - wybucha Powstanie Warszawskie, nazywane początkowo sierpniowym.
W niektórych dzielnicach walki powstańcze rozpoczynają się jeszcze przed Godziną W"" - najwcześniej
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski