Polska1 maja: święto robotników

1 maja: święto robotników

Obradujący w Paryżu w 1890 roku kongres założycielski Drugiej Międzynarodówki wybrał 1 maja jako dzień corocznych obchodów święta robotniczego.

Data miała upamiętniać strajk robotników w Chicago z 1886 roku. Protest ten, proklamowany przez Amerykańską Federację Pracy, zakończył się starciami z policją. Część z aresztowanych organizatorów stracono lub skazano na kary długoletniego więzienia.

Po raz pierwszy święto 1 maja obchodzono w 1890 roku, między innymi w Anglii, Austro-Węgrzech, Belgii, Francji oraz Niemczech. Organizowane w tym dniu demonstracje i strajki przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych. Obchody początkowo nielegalne, zostały później uznane przez władze wielu państw.

W Polsce organizacje "Drugi Proletariat" i "Związek Robotników Polskich" przeprowadzały na terenach zaboru rosyjskiego pochody i strajki. W 1891 roku w Łodzi i Żyrardowie doszło do starć z wojskiem, a następnie - drastycznych represji władz carskich. Z późniejszych demonstracji największe rozmiary przybrały wystąpienia z lat 1905-1907 oraz 1917-1919.

W 1939 roku pochody i publiczne zgromadzenia 1 maja zostały w Polsce zakazane. W Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej 1 maja został uznany za święto państwowe.

1 maja 1955 roku papież Pius XII ogłosił 1 maja świętem Józefa Rzemieślnika. W ten sposób nadał religijne znaczenie świeckiemu świętu pracy.(iza)

historiamajpierwszy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)