1 maja. Co to za święto? To dzień ustawowo wolny
Święto Pracy jest w Polsce świętem państwowym. Dzień ten rozpoczyna również majówkę - w tym roku wypada w środę. Mimo że najczęściej jest ono kojarzone z czasami Polski Ludowej, jego historia jest dużo dłuższa. Czy 1 maja również jest świętem kościelnym?
26.04.2024 12:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Święto Pracy jest uroczystością o międzynarodowym zasięgu. W Polsce najczęściej jest kojarzone z czasem PRL, kiedy stanowiło ono jedno z najważniejszych świąt państwowych, obchodzonych zgodnie z określonym rytuałem. Historia 1 maja sięga jednak końca XIX wieku.
Święto 1 maja. Jaka jest jego historia?
Geneza Święta Pracy ma swoje korzenie w wydarzeniach, które odbyły się na początku maja 1886 roku w Chicago. W tym czasie ulicami miasta zaczęły przechodzić robotnicze demonstracje, których uczestnicy domagali się poprawy warunków zatrudnienia. Ich przebieg miał jednak tragiczny finał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Początkowo pokojowo przebiegające manifestacje, zostały krwawo stłumione przez policję - doszło do zamieszek, które przyniosły wiele ofiar. Trzy lata po tych tragicznych wydarzeniach, II Międzynarodówka Komunistyczna, czyli międzynarodowe stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych, podczas kongresu w Paryżu ustanowiła 1 maja Świętem Pracy. Mimo że początkowe jego obchody nie miały biesiadnego i państwowego charakteru, z roku na rok zyskiwało ono coraz większy zasięg. Obecnie jest obchodzone w wielu krajach na świecie. W części z nich - podobnie, jak w Polsce - stanowi dzień wolny od pracy i nauki.
Czy 1 maja to święto katolickie?
Oprócz święta państwowego, 1 maja obchodzone jest również kościelne wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Zostało ono wprowadzone w 1955 roku przez papieża Piusa XII - jako drugie ze świąt, związanych z kultem tego świętego.
Czy 1 maja wierni mają obowiązek uczestniczenia w odbywających się nabożeństwach? Jak wynika z przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, uroczystość ta nie należy do świąt nakazanych.