Trwa ładowanie...
d12yz98
aids

1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS

Apelami o nasilenie walki z HIV/AIDS i akcjami propagandowymi obchodzono w sobotę Światowy Dzień Walki z AIDS. Akcja jest inicjatywą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i organizowana jest od 1988 roku.

Share
d12yz98

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9449633,kat,32834,galeriazdjecie.html )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9449633,kat,32834,galeriazdjecie.html )
Światowy Dzień Walki z AIDS

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał do inspirowania działań mających na celu zmazanie piętna związanego z HIV. "Podziwiam i popieram tych odważnych, którzy zdecydowali się otwarcie żyć z wirusem, którzy walczą o prawa zakażonych HIV i którzy rozpowszechniają wiedzę na temat AIDS" - czytamy w okolicznościowym przesłaniu szefa ONZ.

d12yz98

Z kolei prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush wezwał w piątek Kongres do przyznania dodatkowych 30 miliardów dolarów na walkę z AIDS na świecie na następnych pięć lat. Zapowiedział też, że na początku przyszłego roku odwiedzi Afrykę w celu zwrócenia uwagi na potrzeby w zakresie walki z tą chorobą i wysiłki, jakie w tej materii czyni amerykański rzą.

Jak poinformowało BBC, dzięki kampanii Product Red, rozpoczętej w styczniu zeszłego roku przez Bono, frontmana irlandzkiego zespołu U2 oraz amerykańskiego filantropa Bobby'ego Shrivera, zebrano 50 milionów dolarów na walkę z AIDS w Afryce. W ramach tego przedsięwzięcia znani na całym świecie producenci wypuszczają serie produktów, z których część zysków przeznaczona jest na cele dobroczynne.

W połowie listopada ONZ w swym najnowszym raporcie zrewidowała globalną liczbę zarażonych wirusem HIV - spadła ona z blisko 40 mln w 2006 roku do ok. 33 mln w 2007 r. Liczby z 2006 roku okazały się zawyżone, gdy badania przeprowadzone w Indiach dowiodły mniejszej ilości zarażeń niż wcześniejsze szacunki.

Według oenzetowskiego programu ds. problemów HIV/AIDS - UNAIDS - najwięcej zarażonych i chorych żyje w Afryce, tymczasem w Azji dochodzi do największej liczby infekcji. 22,5 mln mieszkańców Afryki subsaharyjskiej jest zarażonych HIV, ale liczba nowych infekcji - 1,7 mln rocznie - jest niższa niż we wcześniejszych latach. W Azji zarażonych wirusem jest 4,9 mln osób, przy czym najpoważniejsza sytuacja panuje w Wietnamie, gdyż liczba infekcji od 2000 roku wzrosła tam dwukrotnie.

d12yz98

Tylko w tym roku 2,5 mln ludzi na całym świecie zaraziło się wirusem HIV - wynika z opracowania UNAIDS. Z powodu choroby w 2007 roku zmarło 2,1 mln osób.

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podało, że w krajach poradzieckich (15 państw powstałych po rozpadzie ZSRR) odnotowano w ubiegłym roku najwyższą w Europie (59.866) liczbę nowych zarażeń wirusem HIV, głównie za sprawą wielokrotnie używanych igieł do narkotyków. To więcej niż w Europie Zachodniej i Środkowej razem wziętych.

d12yz98

Podziel się opinią

Share
d12yz98
d12yz98
Więcej tematów