Trwa ładowanie...
d1nevn0
24-05-2008 12:24

Naukowcy ostrzegają: pęka arktyczny lód

Kolejne badania naukowe wskazują na katastrofalne skutki zmian klimatycznych na Ziemi. Zespół kanadyjskich ekspertów odkrył ogromne pęknięcia pokrywy lodowej w niedostępnych rejonach Arktyki.

d1nevn0
d1nevn0

Członkowie ekspedycji obserwowali zmiany zachodzące na dalekiej północy Kanady. Polarnicy mówią o całej sieci pęknięć w arktycznej pokrywie lodowej. Niektóre szczeliny mają po kilkanaście kilometrów długości. Jeden z członków wyprawy, doktor Derek Mueller z Uniwersytetu Alaska Fairbanks mówi, że niedługo krajobraz Arktyki może zmienić się nie do poznania. Podkreśla, że pokrywa lodowa się rozpada. Jak tłumaczy, te fragmenty, które dziś są połączone ze sobą jak kawałki układanki, niebawem mogą zacząć odpływać w różnych kierunkach.

Zdaniem światowych ekspertów te zjawiska to wynik globalnego ocieplenia. Powierzchnia arktycznej pokrywy lodowej jest obecnie znacznie mniejsza od długoterminowej średniej. Według niektórych szacunków lód na biegunie północnym może stopnieć całkowicie w ciągu najbliższych czterdziestu lat.

Rafał Motriuk

d1nevn0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nevn0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj