WAŻNE
TERAZ

Polacy z flotylli do Gazy zostaną deportowani z Izraela

Zaatakowano polską ambasadę w Iraku

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że po godz. 14 czasu warszawskiego nastąpił atak na polską ambasadę w Bagdadzie. W polską placówkę uderzył jeden pocisk - rakietowy lub moździerzowy. Nie ma ofiar śmiertelnych. Lekko ranny został plutonowy BOR Sebastian Lotko. Minister dodał, że o wydarzeniu zostali poinformowani prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk.

Radosław Sikorski przyznał, że nie wiadomo, czy był to atak konkretnie na polską ambasadę, czy też ostrzał tzw. Zielonej Strefy w Bagdadzie, w której mieści się nasza placówka.

Jak dodał, szczegóły ataku ustalają amerykańscy eksperci. Zielona Strefa to silnie ufortyfikowany i chroniony obszar w Bagdadzie, gdzie mieszczą się irackie agendy rządowe i zagraniczne placówki dyplomatyczne.

Terroryści, którzy dokonują takich aktów nie osiągną swoich celów. Kalendarz zakończenia naszej misji w Iraku pozostanie niezmieniony - podkreślił Sikorski.

Zapewnił też, że Polska kontynuuje politykę "ekonomizacji" swoich relacji z Irakiem. Będziemy nadal dbać o to, aby dobra wola, którą wysiłkiem naszego wojska dla naszego kraju sobie zaskarbiliśmy w Iraku, przekuta została na relacje ekonomiczne - zaznaczył szef MSZ.

Szef BOR gen. Marian Janicki poinformował, że w ataku na polską placówkę lekko ranny został plutonowy Sebastian Lotko. Jak dodał, pocisk uderzył w dach budynku, w którym mieszkają funkcjonariusze BOR-u, chroniący ambasadę w Bagdadzie.

Według Janickiego, w momencie ataku w środku budynku znajdowało się pięciu funkcjonariuszy. Plutonowy Lotko doznał lekkich obrażeń, polegających na otarciu ręki i głowy, pozostałym nic się nie stało.

Wszystkich znajdujących się w budynku funkcjonariuszy przewieziono jednak do szpitala amerykańskiego. Budynek, w którym byli funkcjonariusze BOR znajduje się kilka metrów od budynku ambasady. Obecnie na miejscu są saperzy amerykańscy.

Janicki powiedział też, że wszystkie sprzęty znajdujące się w środku budynku zostały zniszczone.

Mam informację, że w tej chwili żadnemu z moich kolegów nie zagraża absolutnie żadne niebezpieczeństwo - podkreślił Janicki.

Według ambasadora Polski w Iraku Edwarda Pietrzyka, ambasada w Bagdadzie stała się najprawdopodobniej przypadkowym obiektem ataku. Ambasador podkreślił, że głównym obiektem ataków terrorystycznych jest w Bagdadzie ambasada amerykańska. Polska ambasada - powiedział Pietrzyk - położona jest w odległości 600 metrów od amerykańskiej.

Sikorski powiedział, że pociski moździerzowe czy rakietowe używane w atakach terrorystycznych nie są "zbyt precyzyjne", dlatego - jak wyjaśnił - nie można mieć pewności, czy to właśnie polska ambasada miała być obiektem ataku.

Pietrzyk dodał, że ataki ogniowe są najczęściej prowadzone z tzw. Miasta Sadra (bastionu Armii Mahdiego w Bagdadzie). Do tego miasta tak na dobrą sprawę ani siły irackie, ani amerykańskie się nie zapuszczają - zaznaczył.

Incydent w Bagdadzie nie był pierwszym w rejonie polskiej placówki. W październiku 2007 zaatakowany został konwój trzech polskich samochodów. Zginął wówczas funkcjonariusz BOR, a ambasador Pietrzyk został ciężko ranny.

Kilka dni później przed polską ambasadą doszło do czterech niedużych eksplozji. Nie było ofiar wśród pracowników ambasady, zginął iracki przechodzień, a kilku innych zostało rannych.

Źródło artykułu:

Wybrane dla Ciebie

Korea Płn. kluczowym dostawcą Rosji. Ujawniono skalę wsparcia
Korea Płn. kluczowym dostawcą Rosji. Ujawniono skalę wsparcia
Orban stanowczo. "UE się rozpada"
Orban stanowczo. "UE się rozpada"
Litwa nie zrezygnuje z sankcji na Rosję bez pełnej integralności Ukrainy
Litwa nie zrezygnuje z sankcji na Rosję bez pełnej integralności Ukrainy
Greta Thunberg deportowana do Aten. Niepokojące relacje
Greta Thunberg deportowana do Aten. Niepokojące relacje
Kolejny upadek rządu. Sugeruje Macronowi dwa wyjścia
Kolejny upadek rządu. Sugeruje Macronowi dwa wyjścia
19-latka wjechała w budynek. Twierdziła, że to przez kota
19-latka wjechała w budynek. Twierdziła, że to przez kota
Polacy z flotylli do Gazy mają opuścić izraelskie więzienie
Polacy z flotylli do Gazy mają opuścić izraelskie więzienie
Brutalne pobicie nad zalewem. Do aresztu trafiło ośmiu pseudokibiców
Brutalne pobicie nad zalewem. Do aresztu trafiło ośmiu pseudokibiców
Pościg i kolizja z radiowozem. 25-latek uciekał z dożywotnim zakazem
Pościg i kolizja z radiowozem. 25-latek uciekał z dożywotnim zakazem
Wielka akcja policji, zatrzymania m.in. w szpitalu. Mamy oświadczenie
Wielka akcja policji, zatrzymania m.in. w szpitalu. Mamy oświadczenie
Protesty w Gruzji. Pięć osób oskarżonych o próbę zamachu stanu
Protesty w Gruzji. Pięć osób oskarżonych o próbę zamachu stanu
Synoptyk o najbliższych dniach. Przekazała, kiedy będzie najcieplej
Synoptyk o najbliższych dniach. Przekazała, kiedy będzie najcieplej