Tajemnicza decyzja szefowej TVP1 - dlaczego chce odejść?
Kierująca TVP1 Iwona Schymalla złożyła na ręce prezesa TVP Juliusza Brauna rezygnację. Prezes nie zdecydował jeszcze, czy tę dymisję przyjmie; zdecyduje o tym po spotkaniu z Schymallą - poinformował Daniel Jabłoński z zespołu prasowego TVP.
Jabłoński zaznaczył, że Braun, który z ramienia zarządu nadzoruje TVP1, spotka się z Schymallą w środę rano.
Informację o dymisji szefowej TVP1 podał "Presserwis". Schymalla nie chciała jej potwierdzić ani mówić o powodach swojej decyzji.
Według nieoficjalnych informacji "Presserwisu", rezygnacja szefowej Jedynki może wiązać się z naciskami na "Wiadomości"; miało chodzić o to, że program za mało eksponuje prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Jak podaje newsweek.pl, Schymalla miała dość nacisków, jakie rzekomo wywierał na nią jej zastępca Andrzej Godlewski. Godlewski twierdzi jednak, że nigdy na nikogo nie naciskał. "Tajemnicą poliszynela jest, że Andrzej Godlewski to człowiek Jaromira Sokołowskiego, doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. polityki zagranicznej" - pisze newsweek.pl. Serwis cytuje jednego z pracowników "Wiadomości", który twierdzi, że Godlewski "to nadgorliwy oficer polityczny, który z wdzięczności za posadę chodzi do Pałacu i się tam spowiada".
Tymczasem informacjom tym zaprzeczyła Kancelaria Prezydenta. Dyrektor biura prasowego KP Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała, że jakiekolwiek łączenie rezygnacji szefowej TVP1 z Kancelarią Prezydenta jest nieuzasadnione.
- Kancelaria Prezydenta niejednokrotnie dawała wyraz uznania dla profesjonalizmu TVP, prezentowanego podczas relacji z wydarzeń z udziałem prezydenta, np. transmisji uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II i tych w Smoleńsku i Katyniu. Niejednokrotnie składaliśmy podziękowania na ręce władz TVP, dlatego zaskakuje łączenie tej sprawy z Kancelarią - powiedziała.
Schymalla jest związana z Telewizją Polską od lutego 1993 r. Zaczynała w Telewizji Edukacyjnej - Redakcji Społecznej od przygotowywania reportaży poświęconych problemom młodzieży. Od 1994 r., jako współautorka i prowadząca, tworzyła - wtedy będący w Polsce nowością - program telewizji śniadaniowej "Kawa czy herbata". Współtworzyła też program Redakcji Katolickiej.
Schymalla kierowała Jedynką przez ok. dwa miesiące w 2009 r., za prezesury Piotra Farfała. Po odsunięciu Farfała i mianowaniu p.o. prezesem TVP Bogusława Szwedy, w październiku 2009 r. zastąpił ją Wojciech Hoflik, którego z kolei w maju 2010 r. zastąpił Witold Gadowski. Ponownie szefową Jedynki Schymalla została w październiku 2010 r., gdy zarząd TVP przyjął rezygnację Gadowskiego.