Polacy chcą dymisji Antoniego Macierewicza
Choć coraz częściej słychać doniesienia o tym, że nastąpi zmiana na stanowisku ministra obrony narodowej, przedstawiciele rządu i sam zainteresowany im zaprzeczają. Zdaniem Polaków ten scenariusz powinien zostać zrealizowany.
25.04.2017 | aktual.: 28.03.2022 12:51
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie SE.pl i NOWA TV, 66 proc. Polaków uważa, że premier Beata Szydło powinna zdymisjonować Antoniego Macierewicza. Według 12 proc. badanych nadal powinien pełnić funkcję ministra obrony narodowej.
Pytanie okazało się trudne dla 22 proc. ankietowanych, którzy nie potrafili na nie odpowiedzieć.
Konsekwencje działań Szydło
Zdaniem politologa prof. Kazimierza Kika Macierewicz nie budzi sympatii społeczeństwa. - Taki polityk tylko dla swoich, czyli tych, co w pełni podzielają jego poglądy - ocenił. Zwrócił też uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość osiąga sukcesy, kiedy "chowa" Macierewicza.
Jak zaznaczył Kika, PiS popełnia błąd, "wysuwając go, wbrew atmosferze czy obietnicom z kampanii wyborczej". Może tym sposobem blokować zyskiwanie nowych zwolenników. - Jeśli kierownictwo partii nadal będzie chciało go utrzymać, to samo będzie winne spadkowi poparcia dla PiS. Przez to, że wywindowało na sztandarową postać rządu osobę o największym negatywnym elektoracie - podkreślił politolog.
Czym Macierewicz sobie zasłużył na brak zaufania?
Przypomnijmy, że szef MON razem z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim są politykami, którzy budzą największą nieufność wśród Polaków. Dlaczego? Między innymi opozycja najczęściej wytyka Macierewiczowi sprawę z Bartłomiejem Misiewiczem i czystki w armii. Do tych dwóch powodów do narzekania na Macierewicza dołączyła ostatnio afera z Wacławem Berczyńskim, który powiedział, że "wykończył caracale".
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 20-21.04.2017 r. na próbie 1007 dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.
Źródło: se.pl