PolskaPO przed PiS w wyborach do rad dużych miast

PO przed PiS w wyborach do rad dużych miast

Według sondażu GfK Polonia, wybory do rad
miast w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Białymstoku wygrała
Platforma Obywatelska, przed PiS. I turę wyborów na prezydenta
Warszawy wygrywa Kazimierz Marcinkiewicz (PiS) - 38,4%, przed
Hanną Gronkiewicz-Waltz (PO) - 36,7% głosów.

Sondaż GfK dla TVP i "Dziennika" przeprowadzono w tych pięciu miastach.

Obraz

Zobacz galerię:

Na trzecim miejscu w wyborach na włodarza stolicy uplasował się Marek Borowski (Lewica i Demokraci) z poparciem 20,4%.

W Krakowie największe poparcie otrzymał dotychczasowy prezydent Jacek Majchrowski (niezależny, popierany przez Lewicę i Demokratów) - 43,1% głosów. Kolejne miejsca zajęli: szef krakowskiego oddziału IPN prof. Ryszard Terlecki (PiS) - 23,6% i poseł PO Tomasz Szczypiński - 23,4%.

W Łodzi wygrywa dotychczasowy prezydent miasta Jerzy Kropiwnicki (PiS), na którego - według sondażu - oddało głos 35,2% wyborców, drugie miejsce zajął Krzysztof Kwiatkowski (PO) - 29,4%, a trzecie dotychczasowy wicemarszałek województwa łódzkiego Krzysztof Makowski (Lewica i Demokraci) - 21,9%.

W Poznaniu na pierwszym miejscu jest dotychczasowy gospodarz miasta Ryszard Grobelny (niezależny) - 35,9%, drugie miejsce zajęła posłanka PO Maria Pasło-Wiśniewska - 34,5%, a trzecie - poseł PiS Jacek Tomczak - 18%.

W Białymstoku największe poparcie otrzymał Tadeusz Truskolaski (PO) z poparciem 48,6%, na drugim miejscu uplasował się Marek Kozłowski (PiS) - 31,8%, a za nim Janusz Kochan (Lewica i Demokraci) - 9%.

Jeśli potwierdzą się wyniki sondażu, we wszystkich tych pięciu miastach potrzebna będzie druga tura wyborów prezydenta.

W niektórych miastach wybory rozstrzygnęły się już w I turze. We Wrocławiu obecny prezydent miasta Rafał Dutkiewicz uzyskał 89% poparcia. W Kielcach - ubiegający się o reelekcję Wojciech Lubawski 75%. Według badań sondażowych, na aktualnego prezydenta Opola Ryszarda Zembaczyńskiego zagłosowało 52,1% badanych.

Wyniki wyborów do Rad Miast:

Warszawa: PO - 43,6%, PiS - 31,8%, Lewica i Demokraci - 15%, LPR - 2,2%, Samoobrona - 0,8%.

Kraków: PO - 44,4%, PiS - 30,2%. Na dalszych miejscach uplasowały się: koalicja Lewica i Demokraci (8,5%), LPR (3,5%) i Samoobrona (0,6%).

Łódź: PO - 35,3%, PiS - 25,2%, Lewica i Demokraci - 23,5%, LPR - 2,3%, Samoobrona - 2,1%.

Poznań: PO - 48,9%, PiS - 22%, Lewica i Demokraci - 11,4%, LPR - 1,2%, Samoobrona - 0,9%.

Białystok: PO - 40%, PiS - 33,7%, Lewica i Demokraci - 14,8%, LPR - 3,4%, Samoobrona - 1,3%.

Wrocław: PO - 42% głosów, PiS - 22%, a trzeci komitet Rafała Dutkiewicza 21%. Na Lewicę i Demokratów głosy oddało 10% głosujących.

Frekwencja - od 52,2% w Warszawie, do 36,1% w Łodzi.

Badanie zrealizowano przed lokalami wyborczymi, po oddaniu głosu przez ankietowanych.

Według Państwowej Komisji Wyborczej, wybory samorządowe można ocenić jako jedne z najspokojniejszych z dotychczasowych wyborów. Doszło do incydentów, jakie na ogół zdarzają się podczas głosowań. Chodzi np. o próby zrywania plakatów, rozlepianie nowych, próby rozrzucania ulotek, roznoszenie ich do skrzynek pocztowych, pojawianie się samochodów oklejonych reklamami wyborczymi. W 12 miejscowościach głosowanie przedłużono, głównie z uwagi na wadliwie wydrukowane karty do głosowania.

Źródło artykułu:PAP
sondażwarszawaprezydent

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)